Yabancı yatırımcılar Şimşek’e “tam güç” istiyor

Sıla Özçelik Yener

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından hem sokaktaki vatandaşın hem de yabancı yatırımcıların gözü ekonomide direksiyonun ne yöne kırılacağında. Yüksek enflasyon, değer kaybeden Türk lirası ve gösterge faizler ile arasındaki uçurum giderek açılan piyasa faizleri ortamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi takımının kare ası olarak görülen Mehmet Şimşek’le anlaştığı haberleri yabancı analistler tarafından olumlu karşılandı.

Patronlar Dünyası’na özel olarak konuşan Bluebay Asset Management Kıdemli Gelişen Piyasalar analisti Timothy Ash, Şimşek’in başarılı bir ekonomist olduğunu ve yabancı yatırımcılar tarafından da oldukça saygı duyulan bir isim olduğunu belirtti. “Şimşek’in geri dönüşü yabancı yatırımcılar tarafından oldukça iyi karşılanacak” diyen Ash, buna karşılık 2021 yılında Naci Ağbal’ın görevden alınması sonrası yabancı yatırımcıların bu kez “güvence” isteyeceğini öne sürdü. “Yabancı yatırımcılar Şimşek’in göreve başlaması itibarıyla kendisine “gerçek bir güç” tanımlandığını görmek isteyecek” diye konuşan Ash, yabancıların Şimşek’in ekonomi politikası üzerinde tam anlamıyla gerçek bir güç sahibi olup olmadığını takip edeceğinin altını çizdi.

Şimşek tek başına yeterli olmaz, Kavcıoğlu gitmeli

Merkez Bankası rezervlerinin geçtiğimiz haftalarda 21 yıl sonra ilk kez eksiye düşmesinin ardından yeni ekonomi yönetiminde kritik olan mekanizmalardan biri de Merkez Bankası’nın izleyeceği politikaları olacak. Ash bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulundu. “Sanırım Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu konusunda nasıl bir aksiyon alacağı yabancı yatırımcılar tarafından takip edilecek ilginç bir başlık olacak. Mehmet Şimşek’in Kavcıoğlu ile çalışabileceğini asla düşünmüyorum.” diyen Ash, ayrıca Şimşek’in ekonominin direksiyonuna geçmesi ve fakat Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası başkanı olarak görevine devam etmesinde ısrar edilmesi ihtimalini de “Kavcıoğlu kalırsa, Şimşek’in atanmasının yaratabileceği tüm pozitif etki bir anda silinebilir.” şeklinde yorumladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 yılında piyasalar ve yabancı yatırımcılar tarafından da sevilen bir isim olan Naci Ağbal’ı görevden almış, yerine AKP eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu atamıştı. O dönem Kavcıoğlu atamasıyla Merkez Bankası 20 ay içinde dördüncü kez başkan değiştirmişti. Yabancı yatırımcılar ve analistler Naci Ağbal’ı şahin politikalar izleyen bir Merkez Bankası Başkanı olarak görüyor ve o dönem izlediği politikalarla TL’de yaşanan değer kazancının mimarı olarak lanse ediyordu.

Son olarak toplam rezervi geçtiğimiz hafta 101 milyar dolara gerileyen Merkez Bankası’nın net uluslararası rezervleri de -151,3 milyon dolara gerileyerek Şubat 2022 tarihinden bu yana ilk kez eksiye geçmişti. Döviz kurunu sabit tutmak için izlenen ekonomi politikalarının ardından 21 yıl sonra ilk kez eksiye düşen net uluslararası rezervler endişe uyandırıcı olarak değerlendirilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir