‘İlkeli ve şeffaf bir ittifakı benimseriz’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay sonrası önceki gün partisinin genel merkezinde bir grup gazeteci ile sohbet etti. Belediye başkan adayları konusunda vatandaş memnuniyetini esas alacaklarını, bunun için de anketler yapılacağını söyleyen Özel, “yerel seçimde işbirliği” çalışmalarında da kriterin il ve ilçe örgütlerinin talebi olacağını vurguladı. “Hiç bir il başkanı değişim karşıtı olduğu için cezalandırılmayacak ya da değişimci diye hiçbir il başkanı ödüllendirilmeyecek” diyen Özel, “Yerel seçimlere kadar yapılması gerekenleri yapıp, hızlı müdahale ile en doğru mekanizmaları hayata geçireceğiz. Bu süreçte en çok ölçme ve değerlendirmeye önem vereceğiz. Değişimci olsa bile kaybetme riski olanları belediye başkan adayı göstermeyi tercih etmem” ifadelerini kullandı. 

Özel, “Eğer parti örgütü ‘ittifak yapmayalım’ derse, örgüte rağmen ittifak yapmayacağız. Bununla birlikte kesin kazanacağımız yerlerde kriterlere uygun adayları da örgütümüze sorabiliriz” diye konuştu. İYİ Parti dahil yerel seçimde işbirliği yapılması gereken yerler için tüm siyasi partilerle görüşmeye açık olduğunu da kaydeden Özel, “Kapılar açık, el sıkışmaya hazırız. İlkeli, şeffaf, iki tarafa da kazandıran bir ittifakı benimseriz. AK Parti’ye kazandıran tutumlardan uzak duracağız” dedi. Kurultay sonucuna ilişkin de Özel, “Kazanacağıma emindim” ifadelerini kullandı. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile aralarında “aracısız kurulan bir kardeşlik ilişkisi” olduğunu aktaran Özel, “Ekrem Bey bundan sonra İstanbul kampanyasına yoğunlaşacak. Biz ona kazanması için katkı sunacağız. İstanbul’u kazanmamız lazım, 4. kez AK Parti’ye karşı zafer kazanan bir figür, hem CHP hem de Türk siyaseti için çok önemli” dedi. Özel, “emanetçi” yakıştırmalarına da tepki göstererek “Biz makam peşinde değiliz hem İstanbul hem de Türkiye’de zafer peşindeyiz” ifadelerini kullandı. 

Sağdan ve soldan tebrikler 

Genel Başkan seçilmesinin ardından kendisini kutlamak için arayan ilk ismin Ahmet Davutoğlu olduğunu söyleyen Özel, “İkinci arayan Sayın Devlet Bahçeli oldu. Başarılar diledi. Erkan Baş da aradı. Meral Akşener de sosyal medya hesabından ilk tebrik edenlerden biri oldu. Başka arayanlar da olabilir, telefonlar çok yoğundu” dedi. 

Özel ilk ziyaretini memleketine yaptı

CHP Genel Başkanlığı’na seçilen Özgür Özel, ilk ziyaretini dün memleketi Manisa’ya yaptı. Özel’i burada babası Talat Özel ile annesi Şükran Özel’le birlikte çok sayıda vatandaş karşıladı. Kendisine verilen çiçekleri anne ve babasına veren Özel, parti binası önünde kurulan platform üzerinde hemşehrilerine seslendi. Özel, “Bu partide içimde hiçbir kin, hiçbir nefret, geçmişten bir hesap barındırmıyorum. Belediye başkanları seçimlerinde değişime destek vermeyenlere, görev vermeme olmayacak. Söz, yetki, karar örgütün olacak” dedi.

Özgür Özel’in emekli öğretmen olan annesi Şükran ve emekli öğretmen babası Talat Özel’e de partililer büyük ilgi gösterdi. Baba Özel, “Gerçekten büyük bir gurur duyduk. Heyecanımızı anlatmamız mümkün değil. Kurultay gecesi televizyonun başından ayrılmadık” ifadelerini kullandı. Anne Şükran Özel ise, “Gerçekten gece gündüz demedi çok çalıştı. Kendisi çok azimli bir insan. Azminin zaferini yaşadı. Kendisiyle büyük gurur duyduk. İnanıyorum ki daha büyük başarılara imza atacak” diye konuştu. ● Manisa DHA, İHA

CHP’de devir teslim bugün

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – CHP’de Özgür Özel dönemi bugün resmen başlıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, 13 yıldır oturduğu Genel Başkanlık koltuğunu bugün Özel’e devredecek. CHP Genel Başkanı sıfatı ile ilk yurt gezilerini Hatay ve Osmaniye’ye gerçekleştirmesi beklenen Özel, kurultayda oluşan yeni Parti Meclisi ile ilk toplantısını ise 11 Kasım Cumartesi günü yapacak ve CHP’nin yeni A Takımı’nı oluşturacak. Özel, yeni dönem CHP’sinin vitrinini oluşturacak MYK’sını adeta bir “gölge kabine” gibi çalıştıracak. Bu çerçevede MYK’da üye sayısının artması, tarım, dış politika, savunma, enerji gibi alanlarda da genel başkan yardımcılığı görevlendirmesi yapılması bekleniyor. 

Profilini güncelledi

CHP Genel Başkanlığını bugün Özel’e devredecek olan Kılıçdaroğlu, kurultayın ardından sosyal medya hesabındaki profilini güncelledi. Kılıçdaroğlu profilindeki “CHP Genel Başkanı” ifadesini “Cumhuriyet Halk Partisi 7. Genel Başkanı” olarak değiştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx