Bağdat: Kerkük-Ceyhan hattının hazır olduğu bildirimini almadık

Iraklı üst düzey iki petrol yetkilisi, Irak’ın Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattının tekrar faaliyete geçmeye hazır olup olmadığıyla ilgili Türkiye’den resmi bir bildirim almadığını söyledi.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Kerkük-Ceyhan ham petrol geçen hafta itibarıyla faaliyete hazır olduğunu söylemişti.

‘RESMİ BİLDİRİM ALMADIK’

Irak Petrol Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Petrol Bakanlığı olarak boru hattının durumuna yönelik son gelişmeler konusunda Türk tarafı tarafından resmi olarak bilgilendirilmemiz gerekir. Sadece basından duyduk” dedi.

Iraklı üst düzey enerji danışmanı ise Irak’ın “devam eden finansal ve teknik sorunlar” hakkında görüşmeleri beklediğini belirtti.

Irak Petrol Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili, Bayraktar’ın Bağdat’ı ziyaret etmesinin beklendiğini ve görüşmelerde Irak’ın kuzeyinden petrol ihracatının yeniden başlaması konusunun da ele alınacağını söyledi.

NE OLDU?

Uluslararası Ticaret Odası’nın (ICC) tahkim kararında Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 2014 ile 2018 yılları arasında Türkiye’ye doğrudan yaptığı izinsiz petrol ihracatı nedeniyle Türkiye’yi Irak hükümetine 1.5 milyar dolar tazminat ödemeye mahkûm etmesinin ardından Türkiye 25 Mart’ta Irak’ın kuzeyinden petrol akışını durdurmuştu.

Bu esnada başlatılan hattın bakım çalışmaları ise geçen hafta tamamlandı. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx