ABD, Akıllı Tekstil Sektörüne Casus E-Pantolonlar Üretmesi İçin 22 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri, son günlerde akıllı tekstil sektörüne yaptığı dev yatırımla gündemde. Projeye göre e-pantolonlar üretilecek ve günlük kıyafet gibi kullanılabilecek. Detaylar içerikte!

Giyilebilir teknoloji alanındaki gelişmeler dünyada hız kesmeden devam ediyor. ABD’nin son girişimi ise akıllı pantolonlar üretmek olacak.

Aksiyon ve bilim kurgu gibi farklı filmlerin temel eşyalarından biri olan akıllı giysiler, ABD’nin yatırımı ile gerçek dünyaya taşınıyor.

Amerika, geçtiğimiz günlerde veri kaydedebilen akıllı tekstil ürünleri geliştirilmesi için akıllı tekstil sektörüne 22 milyon dolarlık bir yatırım yaptı.

Akıllı e-pantolon projesiyle üretilmeye çalışılacak kumaş, hem veri kaydedebilecek hem de günlük kıyafetler gibi sorunsuz şekilde yıkanıp katlanabilecek.

Üretim için planlanan giysiler arasında pantolonun yanı sıra hepsi yıkanabilir olması amaçlanan gömlekler, çoraplar ve iç çamaşırlar da bulunacak.

Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi’nden yapılan basın açıklamasında “Gelişmiş akıllı tekstilin şu anda sadece İstihbarat İleri Araştırma Projeleri Faaliyeti (IARPA) kapsamında geliştirileceği” ifade edildi.

Ayrıca açıklamada “Akıllı e-pantolon olarak adlandırılan bu proje sayesinde ABD hükümetinin doğrudan kumaşa dokunan kameralar, sensörler ve tellerle akıllı tekstil sektörünü geliştirmeyi amaçladığı” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx