Zelzele bölgesine 26 katlı bina dikmişlerdi: 26 daire kayıpmış

Elazığ vilayet genel meclisi Eylül ayı meclis toplantısında vilayet özel yönetimi ile AKP Elazığ vilayet yöneticisi Mustafa Tetik’in iştirakinde yapılan 26 katlı binanın konut ve dükkanların satışıyla ilgili encümene yetki verilmesi hususu görüşüldü.

Elazığ vilayet genel meclisi Eylül ayı meclis toplantısında Vilayet Özel Yönetimi ve AKP Elazığ vilayet yöneticisi Mustafa Tetik iştirakinde yapılan Elysium Alışveriş ve Hayat Kompleksi’ndeki konut ve dükkanların satışı için encümene yetki verilmesi talebi görüşüldü.

Daire ve dükkanların satışıyla ilgili encümene yetki verilmesi unsuru CHP’li meclis üyesinin red oyuna karşı AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Elazığ ziyaretinde 26 katlı binayı görmesi sonrasında çalışmayı durdurmuş sonrasında ise mahkeme kararıyla inşaatın çalışmalarına devam edilmişti.

“DEFALARCA KAMOYUNU BİLGİLENDİREN DİYE UYARMIŞTIK”

Konut ve dükkanların satışı talebine ait kelam alan ve yapılan çalışmalarla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmediğini belirten CHP Elazığ VİLAYET Genel Meclis üyesi Mahmut Okçuoğlu, şöyle konuştu:

*Bu husus yaklaşık üç aydır meclisimize gelmişti.  Üçüncü ayda karar kademesine gelen komite raporu düzenleme evresine geldi. Burada tekraren kurulun bu işi başından beri konut imaline kadar ki olan sürecin yeterli araştırılması daha sonrada rapor haline getirip kamuoyuna bildirilmesi konusunda ikazda bulunmuştuk.

*Fakat geldiğimiz noktada meclise gelen mevzu ‘arsaları ve dükkânları satalım mı satmayalım mı?’ konusu meclise gelmiş oldu. Burası birinci başta arsa satışına çıkarılırken birinci ve ikinci ihalede satılmadı.

*Daha sonra  kurumla müteahhit ortasında nasıl bir kıymetlendirme yaparız bunu kara dönüştürürüz’ diyerek konut satışı olarak değerlendirdik.

*Daha sonra 2020 yılında yaşadığımız zelzeleden sonra bakanlık tarafından burada yüksekliğin çok olduğu görüldü. Tıpkı bakanın tıpkı imzası altında geçen 16 kat daha sonra 24 kata çıkarılıyor.

*Daha sonra tekrar birebir bakanlık tarafından tıraşlanması isteniyor. Tıraşlanmadan ötürü elbette ki bu değişiklikler kurum ve yüklenici tarafından ortak halde yapılmıştır. Her iki tarafında bir menfaati olmuştur”

“26 DAİREMİZ NEREDE?”

Yapılan projede 150 milyonluk bir ziyan olduğunu ve vilayet özel yönetimine ilişkin 126 dairemiz olmasına karşın bunun 90’a düştüğünü ve 26 dairenin kayıp olduğunu belirten Okçuoğlu,
şöyle konuştu:

*Fakat geldiğimiz noktada bakanın durdurulmasından sonra hem yüklenici hem de kurumun önemli manada ziyanı olmuştur.

*Geçenlerde bağımsız bir kuruluş tarafından özel yönetime ziyan tespiti alındı. Yüklenici firmanın kendi beyanına nazaran 150 milyon civarında bir ziyanı olduğunu söylüyor. Artık soruyorum; bu ziyan tespiti hangi bakanlık tarafından Etraf ve Şehircilik bakanlığına hangi halde özel yönetim bu ziyanı karşılayacak?

*Yine kontratın bir hususunda 116 dairemiz ve 4 dükkân, 129 alışveriş merkezi payımız vardı. Geldiğimiz noktada 90 daire 26 dairemiz nerede bunun izahatı niçin yok? 26 daire nasıl ortadan kayboldu?

*Bunların hiçbiri araştırılmadan, kurumun menfaati gözetilmeden oldubitti ye getirilmesi ve bu biçimde satılmasına katiyetle karşıyım.  Tekrar gözden geçirilmesini talep ediyorum.

“YÜKLENİCİ FİRMANIN DA DAİRE SAYISI DÜŞMÜŞTÜR”

CHP’li Okçuoğlu’na yanıt veren AKP’li Meclis Üyesi Ertuğrul Kar ise, “Emsal artışından sonra yapılan projenin üretimine geçildikten sonra bir blokun kat sayısı ihmal edilmişti başka bloklar bakanlık tarafından durdurularak kat sayısı düşürüldü. Burada kat sayısı düşürülmesinden ötürü özel yönetimin de kat sayısı düştü. Rastgele bir öbür durumdan ötürü kat sayısı düşmedi. Buradaki 26 daire dediğimiz üç blokun kat sayısı düşmesinden ötürü arsa hissesi olan özel yönetiminin de 116 daireden 90 daireye düşmüştür. Fakat burada 400 küsur olan yüklenici firmanın da daire sayısı 300 küsura düşmüştür. 100 dairede onların eksilmiştir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.