Zelenskiy: Yüzlerce köy ve kasaba yok edildi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, İsviçre’nin Lugano kentinde 4-5 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek ve Ukrayna’ya yönelik yardımların görüşüleceği konferansa etkin olarak hazırlandıklarını belirtti.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, konferansta Ukrayna’nın ulusal bir yapılanma görüşü sunacağını belirterek, “Ülkemizin yine inşasına adanmış büyük ölçekli memleketler arası bir aktiflik. Sözün geniş manasıyla yine yapılanma. Yalnızca işgalcilerin yok ettiği her şeyi restore etmek değil, birebir vakitte hayatımız için yeni bir temel oluşturmak da gerekli. Bu muazzam yatırımlar gerektiriyor.” dedi.

YÜZLERCE KÖY VE KASABA YOK EDİLDİ

Rusya’nın yüzlerce köy ve kasabayı bombardımanlarla yok ettiğini belirten Zelenskiy, “Birçoğunun yine inşa edilmesi gerekiyor, yüzlercesi Rus ordusu tarafından büsbütün yok edildi ve sıfırdan tekrar inşa edilmesi gerekiyor lakin bunun yanında Ukrayna’nın başka bölgelerindeki onlarca kent füzelerle vuruldu. Yüzlerce işletme yıkıldı.” tabirlerini kullandı.

Zelenskiy, Lugano’daki konferansın büyük kıymete sahip olduğunu vurgulayarak, “Bu nedenle Lugano’daki konferans Ukrayna’nın yine inşası için kıymetli bir adım olabilir ve bu projeyi hayata geçirdiğimizde ki eminim gerçekleşecektir, bu aktiflik bir başlangıç sayılabilir” diye konuştu.

ÇATIŞMALARIN MERKEZİ LUHANSK BÖLGESİ

Zelenskiy, ülkede çatışmaların sürdüğünü, merkezin ise Luhansk olduğunu hatırlatarak, Rus ordusu kentlerimize füzeler atmaya devam ediyor. Akşam itibariyle şimdiden 6 füze saldırısı gerçekleşti, toplam 12 füze. Mıkolayiv, Donetsk bölgesi… Hava hücumları devam etti. Tüm cephede şiddetli çatışmalar devam ediyor. Donbas’ta ve elbette çatışmaların merkezi Luhansk bölgesindeki kentlerde dedi. Zelenski öte yandan Rusya’nın Harkiv’deki askeri faaliyetlerini artırdığını duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.