Yüzüne Bak Hastalığını Oku! Yüzünüz Sıhhatiniz Hakkında Ne Diyor?

BENLER

Bunlar çoklukla koyu renkli lekeler yahut tümseklerdir. Birçok endişelenecek bir şey değildir, lakin cilt denetimleri kanseri yayılmadan evvel tespit etmenize yardımcı olabilir. Benler kelam konusu olduğunda, ABCDE’lerinizi unutmayın:

Asimetrik: Hal her iki tarafta farklı mı?

Sınır: Pürüzlü mü?

Renk: Sistemsiz mi?

Çap: Bir bezelyeden daha mı büyük?

Gelişen: Son birkaç hafta içinde değişti mi?

Bu sorulardan rastgele birine evet karşılığı verdiyseniz hekiminizle konuşun.

SARIMSI CİLT VE GÖZLER

Bu sarılık. Bedeninizin kırmızı kan hücrelerini parçaladığı vakit ürettiği çok fazla atık eseriniz olduğunda. 38 haftadan evvel doğan bebeklerde yaygın ve çoklukla zararsızdır zira karaciğerleri gerektiği üzere çalışacak kadar olgunlaşmamıştır. Yetişkinlerde sarılık, viral enfeksiyonlar (hepatit, mononükleoz) üzere daha önemli durumlar manasına gelebilir; karaciğeriniz, safra keseniz yahut pankreasınızla ilgili sıkıntılar; yahut alkol berbata kullanımı.

DUDAK ETRAFINDA YARALAR

Dudaklarınızın ve ağzınızın etrafındakiler büyük olasılıkla tip 1 herpes virüsünün neden olduğu uçuklardır. (Oral herpesi olan birçok insan, cinsel temastan değil, çocukken yahut genç yetişkinken tükürüğünden bulaşmıştır.) Virüsü bir sefer kaptığınızda, sizinle birlikte kalır. Hasta, kaygılı yahut çok yorgun olduğunuzda yahut çok uzun müddet güneşte kaldığınızda yaralar patlayabilir. Çoklukla zaten geçerler, lakin büyük yahut sık görülen salgınlarınız varsa hekiminiz ilaç önerebilir.

ÇATLAMIŞ DUDAKLAR

Herkeste bilhassa kış aylarında vakit zaman kuruyan yahut çatlayan dudaklar olur. Balzamlar onları muhafazaya ve nemli tutmaya yardımcı olabilir. Lakin bazen kuru dudaklar, bedeninizde kâfi su olmadığında dehidrasyon üzere bir sıhhat sıkıntısının işaretidir. Ayrıyeten steroidler üzere bir ilaca alerjik tepki yahut cevap olabilirler.

KELEBEK DÖKÜNTÜSÜ

Çoğu döküntü önemli değildir ve kendi kendine güzelleşir, lakin bu olağandışıdır. Her iki yanağı da kelebek halinde kaplar ve bu yaygın bir lupus belirtisidir. Bu, bağışıklık sisteminizin kendi doku ve organlarınıza saldırmasına neden olan bir hastalıktır. Ayrıyeten ateşiniz, ağrılı ve sert eklemleriniz ve soğukta maviye dönen parmaklarınız olabilir. Açıklanamayan bir döküntü varsa, bilhassa de öteki semptomlarla birlikte geliyorsa, hekiminize görünün.

OLAĞANDIŞI YERLERDE KILLAR

Sadece istemediğiniz yerde büyüyen bir saç olabilir – bu, erkeklerde kulak ve kaş etrafında ve bayanlarda çene etrafında yaşlandıkça olabilir. Genç bayanlarda sakal, gebe kalmayı zorlaştıran bir durum olan polikistik over sendromunun bir işareti olabilir.

SARKIK GÖZ KAPAKLARI

Doktorlar buna pitoz yahut blefaroptoz diyor. Bir yahut iki beğenilen olabilir – önemli olaylarda göz kapağınız görüşünüzü engelleyebilir. Onunla doğabilir yahut on yıllar boyunca alabilirsiniz. Ekseriyetle zararsızdır, lakin beyniniz, hudutlarınız yahut göz yuvanızdaki meselelerin bir işareti olabilir. Günler yahut saatler içinde olursa yahut çift görme, zayıf kaslar, yutma zahmeti yahut berbat bir baş ağrınız varsa hekiminize görünün – bunlar felç belirtileri olabilir.

YÜZÜNÜZÜN BİR TARAFINI HAREKET ETTİREMEZSİNİZ

Vücudunuzun bir kısmını hareket ettiremiyorsanız, çabucak tıbbi yardım alın. Lakin öteki semptomlarınız yoksa, muhtemelen Bell’in felcidir. Bir şey – muhtemelen bir virüs – yüzünüzdeki kasları denetim eden bir sona bastığında yahut şişmesine neden olduğunda olur. Saatler yahut günler içinde ortaya çıkar ve çoklukla yüzünüzün bir tarafını zayıflatır. Ayrıyeten çenenizde ve kulağınızın gerisinde ağrı olabilir. Ekseriyetle önemli değildir ve 3 ila 6 ay içinde düzgünleşir.

YÜZ FELÇİ

Bir kan damarı patladığı yahut tıkandığı için beyninizin bir kısmına kan akışı kesildiğinde inme meydana gelir. Aşağıdaki belirtilerden rastgele birini fark ederseniz çabucak tıbbi yardım alın: Yüzünüzün alt kısmı birdenbire felç oldu yahut kollarınızda yahut bacaklarınızda uyuşma yahut güçsüzlük, konuşma bozukluğu, çift görme, baş dönmesi yahut yutma zahmetiniz varsa.

GÖZ KAPAKLARINDAKİ SARI NOKTALAR

Üst ve alt göz kapaklarınızın üzerindeki ve etrafındaki bu kabarık sarı yumrulara ksantelazmata denir. Kolesterolden yapılırlar ve görünüşlerini beğenmeseniz de tehlikeli yahut acı verici değildirler ve çoklukla çıkarılabilirler. Lakin kalp hastalığına yakalanma yahut kalp krizi geçirme olasılığınızın daha yüksek olduğunun bir işareti olabilirler, bu nedenle hekiminizi fizikî olarak görmek âlâ bir fikirdir.

ŞİŞ GÖZLER

Gözlerinizin altındaki boşluk sıvı ile dolabilir ve bu da onların şişmiş yahut kabarık görünmesine neden olabilir. Sıcak, nemli hava, uykusuzluk, çok fazla tuzlu yiyecek ve hormon değişiklikleri üzere bedeninizin daha fazla su tutmasına neden olabilir. Yaşlandıkça daha sık olur zira göz kapaklarınızı destekleyen kaslar zayıflar. Gözleriniz kırmızı ve kaşıntılıysa, besin, polen, makyaj, koku, temizleyici yahut pembe göz üzere bir enfeksiyona karşı alerjik bir tepki olabilir.

MELAZLEME

Bu, yüzünüzde gri-kahverengi cilt lekelerine neden olur. Tabipler tam olarak neden olduğunu bilmiyorlar, lakin hamilelik yahut belli doğum denetim hapları almak üzere şeyler tarafından tetiklenebilir. Bu durumlarda, melazma ekseriyetle bebek doğduktan yahut bayan hapları almayı bıraktıktan sonra tabiatıyla geçer. Başka durumlarda, yıllarca sürebilir. Fakat kimyasal peeling üzere ilaçlar ve başka tedaviler yardımcı olabilir.

KIL KAYBI

Kirpiklerinizi yahut kaşlarınızı ve saçınızın kesimlerini kaybediyorsanız, bu alopesi areata ismi verilen bir durumun belirtisi olabilir. Bağışıklık sisteminiz ezkaza saç köklerinize saldırdığında olur. Yeni lekeleri önlemenin bir yolu yoktur, lakin saçınızın uzamasına yardımcı olabilecek ilaçlar hakkında hekiminizle konuşun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.