Yunan Lider Miçotakis, 2021 İçin Türkiye ile İlişkilerini Masaya Yatırdı

Yunan Lider, 25 Ocak tarihinde tekrar başlatılacağı belirtilen istikşafi müzakerelerin öncesinde Yunan Antena TV kanalına yaptığı konuşmasında Türk-Yunan münasebetlerini masaya yatırdı.

Türk-Yunan münasebetlerinin 2021’de geçen yıla kıyasla daha iyi bir seviyeye ulaşacağına inandığını belirten Miçotakis, 2016 ‘da kesilen ve 25 Ocak tarihinde yeniden başlayacak olan istikşafi müzekarelerinin 61.turu için “Bu görüşmelerin başlatılmasını en başından beri arzu ediyorduk. Türkiye ile oturup konuşmak, hiç konuşmamaktan çok daha iyidir. Önemli olan bu görüşmelerin bir çerçevesi olmasıdır. Türkiye ile aramızdaki Ege ve şimdi de Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının belirlenmesini amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kiryakos Miçotakis bu duruma emsal olarak, şunu gösterdi:

“Yunanistan’ın gerek İtalya gerekse Mısır ile imzaladığı deniz yetki alanlarını belirleyen anlaşmaları ve Yunanistan’ın kuzeybatı komşusu Arnavutluk ile arasındaki deniz yetki alanlarını belirlemek için tarafların Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na gitmeyi kabul etmesini”

”UZUN VADELİ ÇÖZÜMLER BULMAYI HEDEFLİYORUZ”

Türkiye’nin yer yer gündeme getirdiği “Ege’deki bazı adaların aidiyeti, silahlandırılmaları” benzeri meselelerin hiçbir Yunan debleti tarafından tartışılamayacağınının altını çizen Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Türkiye ile uzun vadeli çözümler bulmayı hedefliyoruz. Bu hem Türkiye’nin yararına olacak hem de Türkiye’nin AB ilişkilerini olumlu yönde etkileyecektir.” görüşünü ileri sürdü.

Arvrupa Birliği’nin (AB) son zirvesinde Türkiye ile alakalı verdiği kararlara işaret eden bir soruyu cevaplarken de Yunan lider şu ifadeleri kullandı:

“AB ülkelerinin Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırımlar uygulamasını arzu etmiyoruz. Ancak AB’nin yaptırımlarla ilgili uyarısı, Türkiye’nin bölgede provokatif eylemlerden kaçınmasını öngörüyor. Türkiye’den uzun vadeli süreklilik ve tutarlılık göstermesini bekliyoruz.”

İLİşKİLİ HABERLER Yunanistan Asker Çıkardığı Adalarda Sıkı Denetim Yaptı!

Yunanistan Asker Çıkardığı Adalarda Sıkı Denetim Yaptı!

 İsrail ve Yunanistan Arasında Savunma Anlaşması!

İsrail ve Yunanistan Arasında Savunma Anlaşması!

Bakan Akar: Yunanistan'la Sorunlarımızın Çözülebileceğine İnanıyoruz

Bakan Akar: Yunanistan’la Sorunlarımızın Çözülebileceğine İnanıyoruz

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a Cevap

Hulusi Akar’dan Yunanistan’a Cevap

Yunanistan ile Görüşmenin Tarihi Belli Oldu!

Yunanistan ile Görüşmenin Tarihi Belli Oldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir