Yerli ve milli torpido ORKA geliyor: İlk adım atıldı Yerli ve milli torpido ORKA, ROKETSAN tarafından üretilecek ve Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak…

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hafif sınıf torpido ihtiyacına yönelik geliştirilen proje, Deniz Kuvvetleri envanterinde olan su üstü ve uçan platformlarda kullanılacak. Böylelikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevde bulunan gemi ve helikopterlerde ORKA kullanılacak.

Hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama hücum yeteneklerine sahip olacak olan yerli ve milli torpido ORKA, aldatma ve karıştırma özelliklerini bünyesinde de barındıracak. Böylelikle ORKA’nın hedef üzerinde yüksek etkinlik sağlayacağı aktarılıyor. ORKA’nın geliştirilmesinde, önümüzdeki yıl AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesindeki kazanımların etkili olacağı aktarılıyor. Bu proje de ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

Söz konusu projede ROKETSAN ana yüklenici ve ASELSAN ana alt yüklenici olarak görev alacak. Söz konusu torpidolarla birlikte Türkiye’nin denizlerde hakimiyetinin artırılması ve dışa bağımlığın azaltılması amaçlanıyor.

ROKETSAN 1998 yılında ve ASELSAN 1975 yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kuruldu. Her iki firma da TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere savunma sanayii ürünleri geliştirmeleri ve diğer alanlarda çalışmalarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir