Yeni bir AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci sızdırıldı CES 2021’de tanıtılması beklenen Ryzen 5000 mobil serisinin amiral gemisi AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci…

CES 2020’de tanıtılan Ryzen 4000 serisi mobil işlemciler, üst seviye NVIDIA ekran kartları ile kullanılmamıştı. Ryzen işlemciler ile kullanılan en yüksek seviye ekran kartı RTX 2060 olurken, bu durumun yeni işlemciler ile değişeceği kesinleşti. Özellikle Asus’un Strix model dizüstü bilgisayarlarında Ryzen işlemcileri tercih etmesi, kullanıcıları AMD işlemcili laptop almaya teşvik edecektir.

Sızdırılan AMD Ryzen 9 5900 mobil işlemci, 8 çekirdek 16 izlek yapılandırması ile geliyor. İşlemcinin temel ve turbo frekans hızları ise sırasıyla 3.30 GHz ve 4.64 GHz olarak belirtildi. 16 MB L3 önbellek ile gelen işlemcinin Ryzen 9 5900H ismi ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Geekbench tekli çekirdek testinden 1520 puan alan işlemci, çoklu çekirdek testinden ise 9325 puan alıyor.

Zen 3 mimarisi ile gelen işlemciler, 7 nm üretim sürecinden geçiyor. AMD’nin Zen 3 mimarili masaüstü işlemcilerinde yaşadığı performans artışının, mobil işlemcilerde de yaşanması bekleniyor. Ortaya çıkan tekli ve çoklu çekirdek skorları da bunu doğrular nitelikte.

Dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemcilerin performansları, markaların seçtikleri kasa modeline göre değişkenlik gösterebiliyor. İyi bir termal tasarıma sahip dizüstü bilgisayarlar, işlemcinin daha yüksek saat hızlarına çıkmasına imkan verdiği için bu sonuçların ileride marka ve modele göre değişeceğini de belirtmekte fayda var.

Yeni Ryzen işlemciler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir