Volkswagen Türkiye’deki şirketini kapatma kararı aldı Ekim 2019’da devasa bir bütçeyle Türkiye’ye yatırım yapan sonrasında da yatırımı askıya alan Volkswagen…

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Ekim 2019’da Manisa’da kurduğu Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 17 Aralık tarihinde tasfiyeye girdi. Tasfiyeye giriş kararı da Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Şirket daha önce pandemi koşullarıyla aralarında Manisa yatırımının da olduğu yatırımlarını askıya almış, sonrasında Slovakya’da 500 milyon euro değerinde ilave yatırım yapılacağını belirtmişti.

Şirket 28 Aralık tarihinde tasfiye için alacaklılara çağrı yaptı.

Volkswagen, Ekim 2019’da Türkiye’ye yatırım yapmak için 943 milyon 500 bin TL sermaye ile Manisa’da Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi unvanlı şirketini kurmuştu.

Pandemi döneminin başlamasıyla girilen dönemde yatırım planlarını gözden geçiren şirket Temmuz ayında Türkiye’ye yaptığı yatırımı askıya aldığını açıkladı. Pandeminin sosyal ve ekonomik açıdan ciddi sonuçlar doğurduğu ve tüm dünyada ekonomik büyümenin ciddi ölçüde yavaşlayacağının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, “Krizin üstesinden gelmek ve pandemi öncesinde planladığımız satış rakamlarına tekrar ulaşabilmek için en az 2 – 3 yıl gibi uzun bir zamana ihtiyacımız var.” ifadesine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir