Video oyunları saldırgan yapıyor iddiası çürütüldü Yapılan bir araştırma, video oyunları ile şiddet arasındaki ilişkinin sanıldığı kadar bağlantıllı olmadığını…

Video oyunlarının şiddet dürtüsünü güdülediğine yönelik iddialar yıllardır süregelmekte. Ancak ‘Grand Theft Auto ile Büyümek: Ergenlerde Şiddetli Video Oyun Oynamanın Boylamsal Büyümesine İlişkin 10 Yıllık Bir Çalışma‘ başlıklı araştırma, konuyla ilgili önyargıları kıracak sonuçlara imza attı. Geleneksel araştırmalarda her bir değişkeni veya karakteristiği başka bir değişkenle ilişkili olarak ele alınırken, bu özel çalışmada verileri analiz etmek için kişi merkezli yaklaşım olarak bilinen teknik kullanıldı.

Araştırmadaki video oyunu şiddet seviyeleri, Common Sense Media isimli değerlendirme kuruluşu aracılığıyla belirlendi. Katılımcılar ayrıca, saldırganlık, depresiflik, anksiyete belirtileri ve toplum yanlısı gibi çeşitli özelliklerle değerlendirildi.

Araştırmanın sonuçları, erkeklerin kızlardan daha fazla şiddet oyunlarına meyilli olduklarını gösterdi. Öte yandan gruplara 3 tür video oyunu oynatıldı. Araştırmada bireylerin erken yaşlarda yüksek şiddet türüne meyilli (%4) olduğu, ilerleyen yaşlarda ise orta düzey (%23) ve düşük şiddet içeren (73) oyunları oynadıkları tespit edildi.

Araştırmanın sonucu ise erken yaşta video oyunları oynayanların ilerleyen zamanlarda şiddet öğelerinden uzak durduklarını belirledi. Bununla birlikte yaşamın ilerleyen döneminde de saldırgan davranışlardan kaçındıklarını ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir