UYGUN Partili Bilge Yılmaz: 128 Milyar doların bir kısmı, Türkiye’ye yüksek faiz için gelmiş yabancıya gitti

İYİ Parti İktisat Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Bilge Yılmaz, “Önce 128 milyar dolar, akabinde 55 milyar dolar… Merkez Bankası’nın döviz rezervleri çarçur ediliyor. Pekala nereye gidiyor, neden harcanıyor” notu ile görüntü açıklama yayınladı.

“GERİ GELECEK ÜZERE DURMUYOR”

İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Bilge Yılmaz, “Berat Albayrak devrinde bu borç kağıtları, kamu bankaları tarafından yeterli fiyattan yabancılardan alındı. Yani bir biçimde biz bu yabancılara çok âlâ bir çıkış imkanı sağladık… O 128 milyar doların bir kısmı, Türkiye’ye yüksek faiz için gelmiş yabancıya çok karlı bir formda çıkış yapma formunda onlara satıldı. Ve bu para da gitti kısa vadede geri gelecek üzere de durmuyor” dedi.

 

Bilge Yılmaz,  toplumsal medya hesabından bugün yayınladığı görüntüde şunları söyledi:

“Uygulanan yanlış siyasetler ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, elindeki döviz rezervlerini çarçur etti açıkçası. Uzun müddettir bu kamuoyunu da meşgul eden bir bahis. İşte evvel 128 milyar dolar, ondan sonra ikinci bir 55 milyar dolar… Bu paralar nereye gidiyor, neye harcanıyor? Artık gerçek para siyasetleri uygulanmayınca, vatandaşın gerçek para siyasetleri uygulandığına itimadı kalmayınca, Türk lirasından bir kaçış oluyor. Ve bu da maalesef doların ve başka yabancı para ünitelerinin Türk Lirası’na karşı kıymet kazanmasına yol açıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bin bir zorlukla biriktirdiği dolarlar çarçur edildi. Bunlar art kapıdan ve direk olarak piyasaya sürüldü. Pekala, bu dolarları kim aldı?

“YANİ MERKEZ BANKASI YABANCILARA ÇOK DÜZGÜN FİYATTAN DOLAR SATTI”

Türkiye’de uzun yıllardan beri yatırım yapan yabancı bir küme var. Bu beşerler Türkiye’nin devlet iç borçlanma kağıtlarını alırlar, borsaya girerler ve iktisat berbat gitgide bu yabancılar Türkiye’den çıkmak istediler. Bu yabancılar diyelim ki, devletin borç kağıtlarına girmişler yani Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk lirası olarak borç vermişler. Burada onlar bu kağıtlarını satmak istedikleri vakit o kağıtların kıymeti düşüyor. Ve buna bağlı olarak da faizler artıyor. O da genelde bir olumsuz hava yaratıyor. Bu olumsuz hava yaratılmasın diye bu Sayın Berat Albayrak devrinde bu borç kağıtları, kamu bankaları tarafından âlâ fiyattan yabancılardan alındı. Yani bir formda biz bu yabancılara çok uygun bir çıkış imkanı sağladık. Onların elindeki kağıtları yeterli fiyattan aldık. Daha sonra da bu ellerinde olan Türk liralarını çok âlâ fiyattan dolara geçmelerine müsaade ettik. Yani Merkez Bankası yabancılara çok yeterli fiyattan dolar sattı. O 128 milyar doların bir kısmı, Türkiye’ye yüksek faiz için gelmiş yabancıya çok karlı bir biçimde çıkış yapma biçiminde onlara satıldı. Ve bu para da gitti kısa vadede geri gelecek üzere de durmuyor.

Bunun dışında alışılmış Türkiye’deki kendi halkımız da bilhassa hane halkı da gidişattan şad olmadığı ve Türk lirasına güvenmediği için birikimlerini daima yabancı para üniteleri üzerinden bilhassa dolara çevirip orada tasarruf etmeye başladı. Bu da tabi ki dolara olan talebi uygunca arttırdı. Bir kısmı da parada hane halkına, yerleşik vatandaşlarımızın birikimlerine gitti.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.