UYGUN Parti’den Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair açıklama

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmak istemesine dair ÂLÂ Parti Memleketler arası Siyasetler Başkanlığınca yapılan açıklamada, “Suriye konusunda olduğu üzere, bugün de, bu mevzuda, birbirinden farklı görüşler beyan edilerek, tekrar stratejik ve taktiksel yanılgılara düşülmekte ve görünen o ki, adeta şuurlu olarak yaratılan krizler, iç siyaset materyali olarak kullanılmak istenmektedir.” denildi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmak istemesine dair UYGUN Parti yazılı açıklama yaptı.

“RAHATSIZLIK KAYNAĞI OLMUŞTUR”

Milletlerarası Siyasetler Başkanlığınca yapılan açıklamada; Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı ve işgal durumu yalnızca bölge açısından değil Avrupa’nın bütünü, hatta kıtanın ötesindeki ülkeler açısından da güvenlik korkularına yol açtığı söz edilerek şöyle denildi;

“NATO üyesi olan Avrupa ülkeleri, müşterek güvenlik şemsiyesinin kendilerine sağladığı dayanışma ve muhtemel bir akına birlikte karşılık verebilme yeteneği tahtında, kendilerini ihtiyatlı bir optimistlik içinde emniyette hissederken, Finlandiya ve İsveç üzere NATO üyesi olmayan Avrupalı ülkeler, klâsik hallerinde değişikliğe gitmek, yeni ikili ve milletlerarası güvenlik arayışları içine girmek durumunda kalmışlardır.

Avrupa ülkeleri açısından, gerektiğinde askeri yeteneklerin de devreye sokulmasıyla, üye ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak üzere bir fonksiyonu de olan NATO, kelam konusu iki ülke idarelerince, sağlam bir liman olarak görülmüştür. Finlandiya ve İsveç, hem kamuoylarının beklentileri, hem Parlamentolarının bu hususta verdiği takviye temelinde, NATO üyesi olmak isteğini gündeme getirmişlerdir. Bu beklenti, öteki NATO ülkelerinin takviyesini de kazanmışken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ismi geçen ülkelerle olan ikili ilgilerimizdeki sıkıntılardan hareketle, üyeliklerle ilgili olarak olumsuz görüş beyan etmesi, iki ülkenin üyeliğini şartlandırması, hatta pazarlık konusu yapması, yakın geçmişte Suriyeli sığınmacılar konusundakine benzeri biçimde birbiriyle tutarsız haller sergilemesi, ittifak bünyesinde rahatsızlık kaynağı olmuştur.”

“MİLLİ GÜVENLİK SIKINTILARI İÇ SİYASET MATERYALİ YAPILMAZ”

Türkiye’nin güvenlik telaşlarında haklı olduğu kaydedilen açıklamada, “Özellikle İsveç’in, ulusal güvenliğimizi tehdit eden terör örgütleriyle alakası, Türkiye açısından, haklı bir güvenlik sorunu ve iki ülke ortasındaki bağlarda altı çizilecek değerli bir bahistir. Fakat, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından PKK ve uzantısı PYD-YPG’ye verdikleri takviye temelinde bilhassa İsveç’e karşı bir tutum konulurken; yıllardır bu mevzudaki yaklaşımları pek de farklı olmayan mevcut NATO üyesi ülkelerin tavırları görmezden gelinmiştir.

Tıpkı Suriye konusunda olduğu üzere, bugün de, bu hususta, birbirinden farklı görüşler beyan edilerek, yeniden stratejik ve taktiksel kusurlara düşülmekte, ve görünen o ki, adeta şuurlu olarak yaratılan krizler, iç siyaset gereci olarak kullanılmak istenmektedir. Meğer, ulusal güvenlik sorunları iç siyaseti gereci yapılmaz, yapılmamalıdır. Şu bir gerçek ki; PKK ile uzantısı PYD-YPG ve memleketler arası bağları konusunda ülkemizin elinde açık ve objektif bilgiler vardır.

Lakin, bu gerçekle, iki ülkenin NATO’ya üye adaylığının rehin alınması, bize nazaran diplomatik açıdan hesabı gerçek yapılmamış, sıhhatsiz bir yaklaşımdır. Finlandiya ve İsveç ile münasebetlerimizin, yürütülecek müzakereler yoluyla hızla problemlerinden arındırılması en samimi temennimizdir.” tabirleri kullanıldı.

Son olarak şu cümlelere yer verildi: “İYİ Parti, müttefiklik ruhunun gereği olarak, bir atağa uğranılması halinde nasıl ortaklaşa topraklarımızı savunacaksak, Finlandiya ve İsveç’in de, geçmişten farklı ve yeni bir yaklaşımla, korkularımızın kaynağı olan terörizme karşı ortaklaşa uğraş anlayışının gereğini yerine getirmelerini beklemektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.