Üniversal Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Şenliği başlıyor

Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün dayanaklarıyla bu yıl birinci kere düzenlenen “Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali”nin tanıtımı, Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleştirildi.

Festivale ait açıklamada bulunan Şenlik Yöneticisi Filiz Dağ, “bilim ve sanatın birlikteliği” diyerek yola çıktılarını ve Türkiye’nin yanı sıra dünyada da bu türlü içerikte bir şenliğin birinci kere yapıldığını söyledi.

Dağ, şenliğin afişlerinde yapay zekanın imzası olduğuna işaret ederek, “Burada da aslında görsel efektler devreye giriyor. Hasebiyle bilim ve sanat derken, hem bilimin kendisi hem de bilimin teknolojisi burada.” dedi.

Dijital sanatların Kovid-19 salgını periyodunda revaçta olduğunun altını çizen Dağ, şöyle devam etti:

“Bu devirde metaverse çok konuşuldu. Çok konuşulmuş olsa da aslında bilim kurgu ve fantastik kolunda yıllardır kullanılan bir teknolojiydi. Lakin artık Türkiye bu alanda izleyici olarak kalmaktansa, genç jenerasyonla, yetişmiş iş gücüyle birlikte bu alanda efektif bir iş gücümüz var. Aslında şenliğimizin de hedefi bu. Bizler Türkiye olarak bu alanda dünyada varız.”

Filiz Dağ, şenlikte “uluslararası uzun metraj”, “ulusal uzun metraj”, “ulusal senaryo” ve “CGI” kısımlarında ödül verdiklerini aktararak, “Dijital bir çağdayız ve dijital Rönesans’ı yakalama tezindeyiz her vakit. Sinema, topluma ulaşmak manasında ve bilimsel içeriklerin topluma yansıması manasında en hoş alan. Münasebetiyle bizler hem dünyanın gelişmesi, daha uygun bir yere gitmesi açısından içeriklerimizin artık teknolojiyle olması gerekliliğini teziyle yola çıkıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

12 SİNEMA YARIŞACAK 

Festivalin sanat direktörü Kerem Akça ise “Ulusal Uzun Metraj Seçkisi”nde 10’u müsabakada, 2’si yarış dışı olmak üzere 12 yapıtın gösterileceğini, “Uluslararası Yarışma”da ise 12 sinemanın yarışacağını açıkladı.

Akça, Türkiye’den Onur Ünlü’nün “Sen Aydınlatırsın Geceyi” sinemasının, kapanış sineması olmasıyla da dünya çapında fantastik manada bir köprü kurulacağını kaydetti.

Programa ayrıyeten Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız ve Haliç Üniversitesi Rektörü Zafer Utlu’nun yanı sıra sinema ve siyaset dünyasından birçok isim katıldı.

Tanıtımda tıpkı vakitte Zerrin Tekindor, Ece Yüksel ve Erdil Yaşaroğlu’nun oynadığı, Cannes Sinema Festivali’nde birinci defa gösterilen, Hollywood üretimi “Üç Bin Yıllık Bekleyiş”in (Three Thousand Years of Longing) Türkiye prömiyeri gerçekleştirildi.

Oscar ödüllü George Miller’ın 60 milyon dolara çektiği ve Türkiye’de 16 Eylül’de vizyona girecek üretim, İstanbul’da geçen fantastik bir cin sineması olarak özgün görsel efektler bulunduruyor.

Soprano sanatkarı Ece Cet da programda iştirakçiler küçük bir opera dinletisi sundu.

İSTANBUL’UN İKİ YAKASINDA 

Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali’nin direktörlüğünü Gülşah Elikban üstlenirken, şenlik koordinatörlüğünü Melis Kalkan ve şenlik kreatif tasarımcılığını Atilla Erkmen gerçekleştiriyor.

Festival, 28 Eylül-4 Ekim ortasında Yeşilçam Sineması, Beyoğlu Fitaş ve Kadıköy olmak üzere İstanbul’un iki yakasında gerçekleştirilecek.

BKM Mutfak Genel Müdürü Ferhat Alım, üretimci ve direktör Biket İlhan, Seattle Türk Sinema Şenliği Yöneticisi Demet Kitis, Prof. Dr. Derya Umutmaz ve avukat Kadir Kurtuluş şenliğin istişare heyetinde yer alırken, senaryo heyeti Sevin Okyay, Mehmet Yılmaz Ak, Bülent Turgut, Barış Müstecaplıoğlu ve Ömür Kurt’tan oluşuyor.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgilere “us3f.com” adresinden ulaşılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.