Tutuklu Fırat Nebioğlu görme ve duyma yetisini kaybediyor

Cezaevlerindeki hasta ve yaşlı tutuklarının sayısına hergün bir yenisi ekleniyor. Batman’da tutuklanan Fırat Nebioğlu ‘nun (24), böbrek rahatsızlığı olduğu, görme ve duyma yetisini de kaybetmeye başladığı belirtildi. Tutuklu yakını Emrah Nebioğlu, “Kardeşim geç olmadan bir hastaneye kaldırılmalı ve tedavisi yapılmalı” dedi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre Fırat Nebioğlu Batman’da Ekim 2015’te gözaltına alındıktan sonra tutuklandı. Nebioğlu kentte çıkan toplumsal bir eyleme katıldığı gerekçesiyle hakkında açılan davada 11 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Nebioğlu, tutuklu kaldığı süre boyunca sırasıyla Batman, Gümüşhane ve Elazığ cezaevlerine sevk edildi.

Nebioğlu, en son Batman T Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Yaklaşık 1 buçuk yıldır burada tutulan Nebioğlu, cezaevinde kimi sağlık sorunları yaşıyor. Böbrek yetmezliği bulunan Nebioğlu, aynı zamanda görme ve işitme yetilerini kaybediyor. Adli Tıp Kurumu (ATK), buna rağmen Nebioğlu’na “cezaevinde kalabilir” raporu verdi. Nebioğlu’nun ailesi, çocuklarının böbreklerinin iflas etmesi durumunda diyalize bağlı kalacağını ve çok uzun yaşayamayacağına dikkati çekti.

‘ÖLÜME TERK EDİLDİ’

Nebioğlu’nun sağlık sorunlarına dair konuşan ağabeyi Emrah Nebioğlu, kardeşinin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve bundan kaynaklı dışarıda tedavi olması gerektiğini belirtti. Başvurularına olumsuz yanıt verilerek kardeşinin ölüme mahkum edildiğini söyleyen Nebioğlu, “Cezaevine girmeden önce görme ve duyma açısında az bir seviyede sıkıntı yaşıyordu. Cezaevine girdikten sonra görme ve işitme sorunları arttı. Telefonla görüşme yaptığımızda ses çok az gidiyor. Yüksek sesle konuştuğumuzda bizi duyabiliyor. 3 ay önce koronavirüse yakalandı. Çok zor geçti. Ölümden döndü. Bir daha yakalansa atlatamayabilir” dedi.

‘CENAZE ÇIKMASIN’

Kardeşinin tutuklu kalmaya devam ettiği sürece yaşamının tehlikede olduğunu dile getiren Nebioğlu, “Cezaevinde kalan hasta tutukluların durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Buna bir şekilde müdahale edilmeli. 1 ayda 6 hasta tutuklu yaşamını yitirdi. Bunların hepsi de iktidarın sorumsuzluğu yüzünden yaşandı. Cezaevlerinden cenaze çıkmasına izin verilmesin” çağrısı yaptı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.