Türksat Yönetim Kurulu Başkanı’ndan ‘çift maaş’ savunması: Biz istemedik

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda Türksat hesapları ele alınırken çift maaş konusu tartışıldı. Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Kemal Yüksek, aldıkları 21 bin liralık ek maaşla ilgili konuştu. Yüksek, “Çift maaş bizim talebimiz değil.” dedi. Türksat yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci ve eski AKP’li Bakan Atilla Koç’un oğlu, Taha Koç da bulunuyor.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Türksat yönetimindeki 7 üyenin 21 biner lira ek ücret aldığını, üyelerden sadece eski TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’in çift maaşlı olmadığını söyledi. Sertel, “Bazı üyeler var ki toplantılara bile katılmıyor. 2015’de TÜRKSAT yönetimine atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın kaç kez toplantıya katıldı? YK üyelerine 2020’de 2 milyon 31 bin TL ödeme yapılmış. Bu rakam 2021’de daha da arttı. Pırasa doğrar gibi yönetim kurulu üyeliği dağıtılıyor.” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da, “Yanlışa yanlış deriz. Bir güreşçi devlet bankasının yönetimine atanırsa tabi ki eleştiririz. Niye rahatsız oluyorsunuz?” dedi.

BİZİM DE ÇOLUĞUMUZ ÇOCUĞUMUZ VAR

Eleştiriler üzerine söz alan TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek ise şu ifadelerle kendini savundu: “Bizim de çoluğumuz çocuğumuz var. Acımasızca eleştiriler oluyor. Özellikle Amerikan menşeli Tilki televizyonunda ve diğerler televizyonlarda boy boy fotoğraflarımız gösteriliyor. Çift maaş alalım diye bizim bir talebimiz olmuyor. Bize verilen görevi yönetim kurulu olarak hepimiz layıkıyla yapıyoruz. Tüm yönetimimiz toplantılara katılarak görevini yerine getiriyor ama bu tür eleştirilerin olması hepimizi üzüyor.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.