Türkiye’den WhatsApp’a Soruşturma!

Görüntülü ve Sesli iletişim uygulaması olan WhatsApp’ın Facebook düzenlemesine Türkiye’den müdahale geldi.

Bilindiği üzere WhatsApp, kullanıcıların kişisel verilerinin Facebook ile paylaşılacağı ilkesini sözleşme olarak onaya sunmuş ancak büyük tepkiye neden olmuştu.

Arkası kesilmeyen tepkilere rağmen açıklama yapan WhatsApp, 8 Şubat’a kadar sözleşmenin onaylanmaması durumunda kişilerin uygulamayı kullanamayacağını duyurdu.

Bunun ardından devreye giren Rekabet Kurulu’nun 11 Ocak 2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararını gerekçe göstererek WhatsApp’ın ve Facebook’un hakkında resen soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu’ndan bu yönde yapılan açıklamada tam olarak şu ifade kullanıldı:

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir