Türkiye’de mutasyon COVID-19 var mı? Bakan açıkladı Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’de COVID-19 mutasyonu olup olmadığına dair bilgiyi paylaştı. Daha önce yurtdışından…

Rahatlatan açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca açıklamasının başında, virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı laboratuvarının, düzenli olarak çeşitli bölgelerden örnekleri incelediğini duyurdu. İncelemeler sonrasında belirlenen mutasyonların ve varyasyonların Dünya Sağlık Örgütü’ne aktarıldığı belirtildi.

Bakan Koca açıklamasının devamında, “Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir. ” dedi.

Toplanan örneklerin sonuçlarına değinen Koca, PCR testi pozitif olan vakalardan alınan numunelerde ya da Türkiye’de herhangi bir bölgede mutasyon COVID-19 bulunmadığını belirtti. İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonunun Türkiye’de testlerde ortaya çıkmadığı aktarıldı.

Bakan Koca incelemelerin devam edeceğini de duyurdu. Mutasyon sonrasında yurtdışından Türkiye’ye gelecek olan kişilere PCR testi zorunlu kılınmıştı. En az 3 gün önceden yapılacak olan PCR testi için negatif olma koşulu belirlenmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir