Türkiye-Somali bağlantıları seçimlerin akabinde yeni ivme kazanacak

Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, ülkede son yıllarda artan Türk varlığıyla ilgili, başşehir Mogadişu’da değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin 2011’deki kuraklıktan sonra gösterdiği gayretin yurt dışında Somali’ye yönelik olumsuz bakışı bilakis çevirmeye başladığını aktaran Büyükelçi Yılmaz, güvenlik, sıhhat ve eğitim alanında gösterilen emeğin meyvelerini vermeye başladığını belirtti.

Yılmaz, başşehir Mogadişu’daki Somali Mogadişu Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uzmanlığını alan hekimlerin, ülkenin sıhhat altyapısını oluşturduğunu vurgulayarak Türk askeri eğitim üssünde bugüne kadar 5 bin askerin yetiştirildiğini ve ülkeye ayrıyeten 1000 özel harekat polisinin kazandırıldığını anlattı.

Türk özel kesiminin ülkede giderek daha fazla yatırım yaptığına ve ikili ticaret hacminin 300 milyon doları aştığına işaret eden Yılmaz, yeni hükümetle birlikte Somali ile Somaliland ortasındaki arabuluculuk faaliyetinin de yine canlanacağını kaydetti.

“Somali’nin kapıları Türkiye’ye sonuna kadar açık”

Yılmaz, uzun seçim devrinin akabinde tasaların giderildiğinin ve sürecin barışçıl bir biçimde neticelendiğinin altını çizerek Somali Cumhurbaşkanı Hasan Pir Mahmud’la seçimden sonra yaptığı görüşmede Türkiye’nin takviyesinin süreceğini aktardıklarına dikkati çekti.

Mahmud’un seçimden bir gün sonra kabul ettiği Büyükelçi Yılmaz, “Somali Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkesinin kapılarının Türkiye’ye sonuna kadar açık olduğunu söyledi.” dedi.

Yılmaz, seçimlerden dolayı bir nebze yavaşlayan faaliyetlerin süratle yenileneceğini belirterek “Sayın Mahmud, daha evvel cumhurbaşkanlığı yaptı. Bizimle yakın çalışan ve bizim buradaki birçok projemizde imzası olan takdir ettiğimiz bir devlet adamı.” diye konuştu.

Seçim sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Mahmud’u tebrik ettiğini hatırlatan Yılmaz, Somali’nin geleceği açısından ümitli olduklarını söyledi.

Yılmaz, Somali’yle bağlantıların eksiksiz düzeyde seyrettiğini aktararak “Liderlerle daima yakın çalıştık. Bundan sonra da yeni cumhurbaşkanıyla birlikte eski bağlarımız biraz daha ivmelenerek devam edecektir diye umuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’den yürek alıp ülkeye dönmeye başladılar

Somali ve Türk halkı ortasındaki münasebetlerin 16. yüzyılda Osmanlı devrine uzandığını hatırlatan Büyükelçi Yılmaz, son devirde yaşanan olumlu alakaların dönüm noktasının devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kuraklık periyodunda Somali’ye yaptığı ziyaret olduğunu tabir etti.

Yılmaz, bu seyahatin akabinde hem devlet hem de sivil toplumun Somali’ye başlattığı çalışmaların Somali’nin çehresini değiştirdiğini lisana getirerek Türkiye’nin eforlarının öbür ülkelere ve hatta yurt dışında yaşayan Somalililere dahi yürek verdiğini ve ülkeye dönme kararı almalarına aracı olduğuna dikkati çekti.

Büyükelçi Yılmaz, Somali’ye gidilip gidilmeyeceğine dahi karar veremeyen yabancı diplomat ve siyasetçilerin, Türkiye’nin buraya gelmesiyle ülkeye bakışında değişiklik yaşandığını aktardı.

İnsani yardımla bir ülkenin ayakta kalmasının mümkün olmayacağını vurgulayan Yılmaz, eğitim, sıhhat, güvenlik üzere alanlarda ülkede kapasite inşasına başlattıklarını kaydetti.

Beş bin asker, 1000 özel harekat polisi yetiştirildi

Yılmaz, Türkiye’nin açtığı hastanede hem sıhhat hizmeti hem de tabiplere uzmanlık eğitimi verildiğini ve burada eğitimini tamamlayan tabiplerin, ülkenin sıhhat sisteminin altyapısını oluşturacağını belirtti.

Subay ve astsubay eğitiminin yanı sıra tabur eğitiminin de güvenlik alanında büyük bir hizmet olduğunu aktaran Yılmaz, TURKSOM askeri eğitim üssünde bugüne kadar 5 bin askerin eğitildiğine işaret etti. Tekamül eğitimi için daha sonra Somalili askerlerin Isparta’ya gittiğini vurgulayan Yılmaz, TURKSOM’da komuta kademesinin de yetiştirildiğini anlattı.

Yılmaz, 1000’e yakın Somali özel harekat polisinin de Türkiye tarafından ülkeye kazandırıldığına işaret ederek başşehir Mogadişu ve öbür bölgelerde rastgele bir taarruz olduğunda birinci müdahaleyi yapan ve sonuç alan takımların kelam konusu özel harekatçılar olduğunu aktardı.

Türkiye Maarif Vakfı (TMV) okulları ve burs programıyla genç öğrencilerin yetiştiğini de söz eden Yılmaz, mezun olan öğrencilerin ülkelerine dönerek kıymetli mevkilerde hizmet verdiğini söyledi.

Yılmaz, Türk Kızılay ve AFAD üzere kurumların kuraklık ve yoksulluğun görüldüğü bölgelerde insani yardım çalışmalarıyla da halka her gün hizmet etmeyi sürdürdüğünü söz etti.

Türk özel bölümü de varlık gösteriyor

Somali’de büyükelçilik yapmanın ya da Türk olarak bulunmanın gerek devlet gerekse halk nezdinde değerli olduğuna vurgulayan Yılmaz, Türkiye’nin direkt halka hitap eden projeleri hayata geçirdiğine dikkati çekti.

Türk özel dalının de Somali’de faaliyet gösterdiğini ve iş yaptığını aktaran Yılmaz, başkentteki liman ve havaalanı üzere değerli merkezleri de Türk şirketlerinin işlettiğini söyledi.

Yılmaz ayrıyeten Türkiye-Somali ticaret hacminin 300 milyon doları aştığını ve iki toplum ortasında bağların arttığını, ülkenin ekonomik potansiyelinin büyük fırsatlar sunduğunu lisana getirdi.

Büyükelçi Yılmaz, “Sıfır riskli bir durum kelam konusu değil lakin küçük ve orta ölçekli vatandaşımız ekonomik faaliyet gösteriyor. Onlar şu anda bir meseleyle müsabakadan çalışmalarını sürdürüyor. Biz de iş adamlarımızı teşvik ediyoruz. Güvenlik tedbirleri alınırsa Somali iş yapılabilir bir yer. ” dedi.

Somali-Somaliland arabuluculuğu süreci tekrar canlanacak

Türkiye’nin Somali ile ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland eyaleti ortasındaki arabulucu rolünü sürdüğünü kaydeden Yılmaz, iki taraftaki seçim sürecinden dolayı bir ivme kaybı yaşandığını belirtti. Yılmaz, “Bu süreci tekrar canlandırmayı düşünüyoruz.” sözünü kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.