Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer Arnavutluk’ta mahkemeye çıktı

Arnavutluk’un Elbasan Asliye Mahkemesi, kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında tutukluluğun devamına karar verdi.

Hakim Elis Dine, Özer’in tutuklanmasının yasal olduğunu belirtti ve tutukluluğun devamını kararlaştırdı.

Dine, bugünkü kararın Özer’in Türkiye Cumhuriyeti’ne iadesi için alındığını kelamlarına ekledi.

Kararın Dıraç Temyiz Mahkemesinde temyize götürülebileceği bildirildi.

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Avukat Sevgi Erarslan, müvekkilinin iade süreci için mahpusta olacağını kaydederek, kararı temyize götüreceklerini söyledi.

Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk’taki mahkeme sürecinin akabinde Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı.

Thodex soruşturması kapsamında kırmızı bültenle aranan şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer, 20 Nisan günü yurt dışına kaçmıştı.

THODEX SORUŞTURMASI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kripto paranın ne olduğu, Bitcoin’in yasal statüsü, kripto borsalarında nasıl süreç yapıldığı ve borsalar ortasındaki farklılıklar anlatılıyor.

Thodex isimli şirketin 400 bin lira sermaye ile firari sanık Faruk Fatih Özer tarafından kurulduğu anlatılan iddianamede yer verilen MASAK raporunda, Thodex platformunun müştekileri iş ve süreçleri nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporunda, sanık Faruk Fatih Özer’in hakimiyeti altındaki 3 farklı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer edildiği vurgulanarak, bu transferlerin kıymetli bir kısmının sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer’in ticari merkezi Malta’da bulunan Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcısı nezdinde yer alan kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği vurgulanıyor.

İddianamede, bu cürümler sebebiyle 356 milyon liralık ziyan oluştuğuna yer veriliyor.

İSTENEN CEZALAR

İddianamede firari Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında, “suç işlemek emeliyle örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve cürümden kaynaklanan mal varlığı kıymetlerini aklama” cürümlerinden 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar mahpus cezası isteniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.