Telefon ve araç kredisi taksit sayısına yeni düzenleme Dün kurul toplantısı yapan BDDK, elektronik eşya ve araç alımlarını kapsayan taksit sayısının düşürüldüğünü…

Dün yapılan kurul toplantısında kredi kartı kullanımı ve taşıt kredisi ile ilgili yeni kararlar alındı. Alınan kararlar, bugün itibarı ile yeni taksit sayıları geçerli olacak. BDDK, bilgisayar ve tabletlerin elektronik cihaz kapsamının dışında tutulacağını açıkladı.

BDDK tarafından yayımlanan metinde, ” Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin 7. fıkrasında yapılan düzenlemeler ile birlikte basılı ve külçe halinde olmayan kuyum ile ilgili harcamalardaki taksit sayisi 8 aydan 6 aya indirildi. Ayrıca fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan televizyon alımları haricindeki elektronik eşya satın alımlarında 6 ay olan taksit sayısı 4 aya indirildi. Mobilya ve elektrikli eşyalarda ise taksit sayısı 18 aydan 12 aya indirildi. ” ifadeleri yer alıyor.

Ayrıca otomotiv sektörü için de düzenleme yapan BDDK, nihai değeri 300.000 TL üzerinde olan araçlar için kredi vadesini 48 aydan 36 aya, nihai değeri 750.000 TL üzerinde olanlar içinse 48 aydan 24 aya düşürdü. Taşıt teminatlı kredilerinin vadesini 48 aydan 36 aya düşüren BDDK, kararın gerekli kuruluşlar ile paylaşıldığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir