Tahıl sevkiyatı mutabakatında imzalar İstanbul’da atılacak

Son dakika haberi! Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı imza merasimi bugün İstanbul’da yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Ukrayna ve Rusya taraflarının iştirakiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hazır bulunacağı tahıl sevkiyatı mutabakatı imza merasimi 16.30’da Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirilecek.

UKRAYNA: RUSYA İLE MUAHEDE İMZALAMAYACAĞIZ

Bununla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Podolyak, görüşmeden evvel açıklamalarda bulundu. Podolyak, tahıl mutabakatı çerçevesinde Rus gemilerinin nakliyat yapamayacağını, Ukrayna gemilerine eşlik edemeyeceklerini ve Ukrayna limanlarında Rus temsilci olmayacağını bildirdi.

Podolyak kelamlarına şöyle devam etti:

“Rusya ile rastgele bir mutabakat imzalamayacağız, Ukrayna ve Rusya, BM ile tahıl ihracatı konusunda paralel mutabakatlar yapacak.”

Dğer taraftan, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy de tahıl mutabakatı için istanbul’a geldi.

RUSYA SAVUNMA BAKANI TÜRKİYE’YE GELMEK ÜZERE YOLA ÇIKTI

Reuters’ın haberine nazaran, hususla ilgili bilgilere sahip üç kaynak, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Ukrayna’nın Karadeniz’deki ihracatını tekrar başlatacak mutabakatın imzalanacağı merasime katılmak üzere Türkiye’ye hakikat yola çıktı.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin unsurlarının deniz yoluyla sevkine ait Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri 14 Temmuz’da İstanbul’da bir ortaya gelmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru mutabakatında gelinen son noktaya ait, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik eforlarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen besin krizinin tahlili için birinci adımı yarın BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın tahlili için uğraşlarımızı sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

UKRAYNA’DAN ŞARTLI DESTEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, tahıl koridoru muahedesini, ülkenin güney bölgesinin ve Karadeniz’deki askeri birliklerinin güvenliği garanti altına alınırsa destekleyeceğini açıkladı.

ABD: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

ABD, Türkiye’nin mesken sahipliğinde imzalanacak olan Ukrayna’nın Tahıl Sevkiyatı Muahedesi’ni memnuniyetle karşıladıklarını, BM ve Türkiye’nin gayretlerini takdir ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında sorulara cevap veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, imza merasimine ait “Bu muahedeyi memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu çabalı çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

Price, bunun yalnızca ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir muahede olduğunu belirtti.

Bugün Türkiye’nin takviyesiyle imzalanacak mutabakatla Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın hür bırakılması hedefleniyor. 

Rusya’yı “gıda eserlerini silah olarak kullanmakla” suçlayan Price, muahedenin uygulanmaya başlamasını dört gözle bekleyeceklerini fakat Rusya’nın da tahıla blokaj uygulamasından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Elbette Ukraynalı ortaklarımızı da bu bahisteki uğraşlarında destekledik. BM tarafından çeşitli evreler konusunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Tıpkı şey Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de geçerli. Tekrar, zati bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu’nun gıdayı silahlandırmak için kasıtlı bir kararıydı. Son bir saat içinde duyduklarımız sevindirici bir gelişme. Lakin asıl kıymetli olan bu mutabakatın uygulanmasıdır. Olağan ki ortaklarımızla Rusya’yı bunun uygulanmasından sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını tekrar başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.