Suriyeli hacker şebekesi çökertildi İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri uzun süren takibin ardından 13 kişilik Suriyeli hacker şebekesini…

İstanbul’da jandarma ekiplerinin çökerttiği Suriyeli hacker şebekesinden ele geçirilen paralar ortada kaldı. Aleyhlerine delil olmasından korkan şüpheliler, değeri 30 milyon TL‘yi bulan döviz ve altınları “Haberimiz yok, bizim değil” diyerek sahiplenmedi. Herhangi bir mağdur talebi olmadığı için paranın tümü hazineye devredilecek.

Organize bir şekilde sistemlere müdahale eden hackerlar güvenlik zaafını tespit ettikleri şirketlerin faaliyetlerini kilitliyor, kendilerine alım-satımlar yaparak yüz binlerce dolar haksız kazanç elde ediyordu.

Hacker şebekesi ayrıca ele geçirdikleri şirketlere şantaj yaparak da para alıyordu. Haksız kazançla elde ettikleri dövizleri Türkiye’de geçici koruma statüsünde bulunan Suriyeli mülteciler adına hesap açarak transfer ediyordu.

Son olarak Ürdün merkezli ve Londra borsasında hissesi olan bir şirketi hedef seçen çete, bu kez şirketin şikayeti üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, KOM Şube ekiplerinin takibine alındı. Arapça konuştukları için takibe takılmayacaklarını düşünen şebeke üyeleri, uzun süren takibin ardından geçen hafta gözaltına alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir