Süleyman Soylu’dan Kılıçdaroğlu’nun YSK argümanına karşılık

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Elimizdeki bilgiler Yüksek Seçim Heyeti’nde (YSK) yok.” kelamları gündeme gelmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu, toplumdaki büyük bir yabancı kitlesinin oy kullanacağı söylentisinin temelsiz olduğunu belirterek Sözcü’den Ruhat Mengi’ye verdiği röportajda, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Şurası’nın elinde de yok, her bir seçmeni, birinci kere sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, meskenlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz.” sözlerini kullanmıştı.

Bakanlık kaynak istedi

İçişleri Bakanlığı, Kılıçdaroğlu’nun bu kelamlarının kaynağını sormuştu.

CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun, YSK’da olmayan lakin kendilerinde bulunduğunu argüman ettiği bilgileri nasıl temin ettiğini açıklaması gerektiği, aksi takdirde ferdî bilgilerin mevzuata ters temin edilmesinden dolayı Bakanlıkça cürüm duyurusunda bulunulacağı bildirilen açıklamlarda bulunmuştu.

“YSK’ya data transferinin ayrıntılarını anlatacak”

Konuyla ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu, “Sn. Kılıçdaroğlu; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüz MERNİS üzerinden YSK’ya bilgi transferinin teknik ayrıntılarını basın açıklamasıyla anlatacak. Tahminen bu açıklamayı okursanız seçim kütüklerinde nasıl bir uygulama yapıldığını öğrenir ve bu kusura tekrar düşmezsiniz.” diyerek hususa değindi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.