Steinmeier’den Zelenskiy’e sert iptal karşılığı

KARAR | ALMANYA

Nisan ayında Kiev’e yapacağı ziyaretin son anda iptal edilmesiyle rencide edilen Almanya Cumhurbaşkanı Franz Walter Steinmeier’in kamuoyundan bilinmeyen olarak bu skandalın üzerine gittiği ve Zelenskiy’le yaptığı telefon görüşmesinde sert çıkışlar yaptığı bildirildi.

Spiegel Online sitesinde yer alan habere nazaran Steinmeier ve Zelenskiy geçen hafta da telefon görüşmesi yaptı ve bu görüşmede Nisan ayında yaşanan diplomatik skandalın izlerinin hala sürdüğü bildirildi. Bu tansiyonun bir sonucu olarak Steinmeier Kiev’e ziyaret kelamı verirken ziyaretin tarihi şimdi belirlenmedi.

Steinmeir’in Polonya Cumhurbaşkanı Andrez Duda ve üç Doğu Avrupalı önderle Nisan ayında Kiev’e yapacağı ziyaret son anda Kiev tarafından iptal edilmişti. Bu skandal hasebiyle Ukrayna ve Almanya ortasındaki bağlantılar kısa mühlet askıya alınmıştı..

NASIL OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR

Ziyaretin iptal edilmesinin tam olarak nasıl gerçekleştiği açıklanmazken Spiegel mecmuası muhataplarla yaptığı görüşmeler sonucunda olayın genel seyri hakkında bir haber hazırladı. Buna nazaran ziyaretin iptali Steinmeier için tam bir sürpriz olmuş.

Polonya Cumhurbaşkanı Dudas 12 Nisan’da Steinmeier’le birlikte Kiev’i ziyaret edeceklerini Ukraynalılara bir defa kelamlı ve bir defa yazılı olarak bildirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdari Müsteşarı Adrji Jermak ziyaret kararı hakkında Awasome (mükemmel) açıklaması yaptı.. Bu açıklama Berlin’de coşkulu bir davet olarak kıymetlendirdi.

ZELENSKİY TELEFONA DA ÇIKMADI

Ancak öngörülen ziyaretten bir gün evvel Jermak Polonya büyükelçisini çağırarak ziyaret Steinmeier’i dahil etmemelerini istedi. Birebir anda Zelenskiy, Steinmeier ile yapılacak olan bir telefon görüşmesine de çıkmadı. Steinmeier’in bu görüşme için Berlin Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de saatlerce beklediği bildiriliyor. Berlin’e ziyaretin iptal sebebi hakkında resmi açıklama yapılmadı.

Steinmeier ziyareti gerçekleştirmek için Varşova’da beklerken Ukrayna tarafından Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen’e Steinmeier’in ziyaretinin yalnız olarak gerçeklemesinin daha temelli ve kabul edilebilir olacağı, güvenlik kaygıları ve lojistik kapasitesinin aşılacağı halinde bir not ulaştırıldı.

STEİNMEİER TELEFONDA SERT ÇIKTI

Steinmeier bunun üzerine kızgın bir halde Berlin’e dönmüş ve olay milletlerarası tesir yaratmıştı. Ukrayna Almanya bağlantıları kısa müddetli bir kırılma yaşadı. Fakat Almanya sorunu süratli halde çözmek için çaba sarf etti. Steinmeier ve Zelenskiy ortasında 5 Mayıs’ta bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu görüşme resmi olarak olumlu bir telefon görüşmesi olarak lanse edildi lakin gerçekte Steinmeier ile Zelenskiy ortasında ikinci bir diplomatik krize varabilecek bir tansiyon yaşandı.

Her iki önderin yakınından bulunan çalışanların da dinlediği ve çeviri edilen telefon görüşmesinde Zelenskiy birinci davet hakkında bir yanlış anlamadan kelam etti. Steinmeier’i yine davet etti. Lakin Steinmeier ortak gelecek için geçmiş hakkında konuşmak gerektiğin belirterek, Nisan’da davetin iptal edilmesinin tarihi bir tutum takınma olduğunu, diplomatik alışkanlıkların ihlali manasına geldiğini, kabul edilemez olduğunu belirterek bir açıklama talep etti.

BANA NOTLARI OKUTMAYIN!

Zelenskiy’nin olan bitenden haberdar olmadığını söylemesi üzerine Steinmeier’in “Lütfen bana ve kendinize bunu yapmayın ve bana bütün notları okutmayın“ sözünü kullandı. Zelenskiy’nin olayı tekrar geçiştirmeye çalışması üzerine Steinmeir açıklama ısrarını sürdürdü. Üçüncü ısrardan sonra Zelenskiy’nin geri adım attığı ve Steinmeir’in ise bunu kabil ettiği bildiriliyor.

Alman Cumhurbaşkanlığı’nda sakin ve uzlaşmacı olarak tanınan Steienmeier’in bu ısrarcı tutumunun şaşkınlıkla karşılandığı bildiriliyor. Öte yandan çalışanların, Steinmeier’in ziyaretin iptalini sineye çekmeyip husus etmesinden de gurur duyduğu tabir ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.