SSD fiyatları 2021 yılında yüzleri güldürecek SSD’ler, vaz geçilmez donanımlar arasında yer almaya başladı. Yapılan son analizlere göre, SSD fiyatları…

Son yıllarda NAND flash endüstrisindeki artan arz durumu, 2021 yılına girmemiz ile daha da şiddetlenecek. Bunun sonucunda ise daha uygun fiyatlı SSD’ler görebileceğiz. Eğer 2021 yılı içerisinde sistem toplamayı veya sisteminize ek SSD takviyesi yapmayı düşünüyorsanız, bu konuda cebinizi biraz daha rahatlatabileceksiniz. Günümüzde, 1 TB M.2 NVME SSD’ler 1000 TL seviyesine kadar düşmüş durumda.

Pazar araştırma firması TrendForce‘nin analizlerine göre, NAND flash’ın ortalama satış fiyatı 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 10 ile 15 arasında düşecek. Buna bağlı olarak SSD fiyatları da 2021 yılında aynı oranda düşüş yaşayacak. NAND birimlerinde yaşanan bu artıştan DRAM fiyatlarının etkilenmesi beklenmiyor. SSD’lere kıyasla mevcut DRAM miktarı daha normal seviyelerde.

TrendForce’nin yaptığı analize göre, 2021 yılında NAND flash talebinin yüzde 31’ini SSD’ler oluşturacak. Yüzde 31’lik SSD talebinin yüzde 20’si ise kurumsal firmalar tarafından olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir