Son Dakika: Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Truss’ın ‘göçmen planı’na reaksiyon: Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız

İngiltere’de başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss‘ın sığınmacıların Ruanda’ya gönderileceği  programa Türkiye üzere ülkeleri de ekleyerek genişletmeyi planladığı öne sürüldü. 

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, ABD’nin Türkiye hakkında F-16 kararıyla ilgili yaptığı paylaşımı alıntılayarak duruma reaksiyon gösterdi.

“ERDOĞAN BUNU YAPAMAZ, YAPTIRMAYACAĞIZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden F-16′ kararıyla ilgili “Erdoğan ucuz propagandalar dışında elle tutulur hiçbir şeyi bu ülkeye kazandıracak durumda değildir. O denli “dış güçler” demeyi falan bıraksınlar. Batı, Erdoğan rejimine düşman değildir. Tez ediyorum, Batı çok şey bildiği ve elinde tuttuğu bu üslup önderlere bayılır ve destekler” tabirlerinin yer aldığı paylaşımı hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Batı bu türlü kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı şu biçimde:

  • İngiltere Dışişleri Bakanı, Başbakan olursa Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de göçmen gönderilebileceğini söyledi. Erdoğan’ın dış güçler palavrasını artık bir kenara itelim. Batı bu türlü kullanışlı rejimleri sever. Milletimiz müsterih olsun; Erdoğan bunu yapamaz, yaptırmayacağız.

THE TİMES: İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANI GÖÇMENLERİ TÜRKİYE’YE GÖNDERMEYİ ÖNERDİ

İngiltere’de Muhafazakar Parti liderliği ve başbakanlık için yarışan Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın ülkeye yasa dışı yollarla giren göçmenleri Ruanda’ya hudut dışı etme programına Türkiye’yi de dahil etmek istediği sav edildi.

The Times’ın haberine nazaran, Liz Truss milletvekilleriyle yaptığı görüşmede, başbakan seçilmesi halinde Ruanda’ya göçmenlerin hudut dışı edilmesi programına diğer ülkeleri de dahil etmeyi önerdiğini söyledi. Gazeteye konuşan kaynak, Truss’ın Ruanda’yla yapılan muahedenin bir gibisi için Türkiye’yi “potansiyel” olarak gördüğünü belirterek, “Türklerin buna hazır olup olmadığı öbür bir soru” dedi. 

Muhafazakar Parti milletvekili Christopher Chope ise Truss’ın kendisine Türkiye ve İspanya’nın ismini vererek öbür ülkelerle de Ruanda gibisi mutabakatlar yapmak istediğini söylediğini tabir etti. İngiltere’ye yasa dışı ulaşan göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesi için 14 Nisan’da iki ülke ortasında “Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı” isimli muahede imzalanmış, göçmen hakları savunucuları kelam konusu muahedeyi “insanlık dışı” olarak nitelendirmişti. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.