Sedef Kabaş’ı tutuklayan hâkimden ‘bozkurt’ işareti

Gazeteci Sedef Kabaş’ı tutuklayan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi Faruk Bilgehan Ertem’in MHP’nin sembol olarak kullandığı ‘bozkurt’ işaretini yaptığı fotoğrafı ortaya çıktı.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla tutuklanmasına karar veren İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi Furkan Bilgehan Ertem’in 3 yıl 10 aylık meslek kıdemi olduğu, yargıya 2018’den avukatlıktan geçtiği ortaya çıkmıştı. Ertem’in HSK tarafından Sulh Ceza Hakimi olmak için gereken 4 yıllık tecrübeye sahip olmadığı belirlenmişti.

AVUKATLIKTAN HAKİMLİĞE GEÇTİ

2008’de Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Ertem, 2012’den itibaren avukatlık yapmaya başladı. Hakim adaylığı sınavını kazanan Ertem, 2018’de ilk olarak İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi üyeliğine getirildi. Ertem, bu görevde bir yıl dahi kalmadan 10 Temmuz 2019 tarihinde çıkarılan müstemir yetki kararnamesiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimi oldu.

HSK, bu kapsamda 21 Ocak 2022’de Resmi Gazete üzerinden “Sulh Ceza Hakimlerinin Kıdem Şartına İlişkin İlke Kararı” yayımladı. Bu karar kapsamında İstanbul ve Ankara’nın arasında bulunduğu “birinci bölgede” görev yapan sulh ceza hakimleri için bu bölgede 4 yıl görev yapma şartı getirildi. Ancak Ertem, şu an İstanbul’da 3 yıl 10 ay 3 gündür görev yapıyor. Bu ilke kararı uyarınca Ertem’in sulh ceza hakimi olarak görev yapmaması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.