Sağlıklı Uyku Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Vücudun uyku muhtaçlığı nispeten yeni bir araştırma alanıdır. Bilim adamları, uyku sırasında bedene ne olduğunu ve sürecin kendisinin neden bu kadar kıymetli olduğunu araştırıyorlar. Uykunun aşağıdakiler için gerekli olduğunu biliyoruz:

 • kritik beden işlevlerini sürdürmek
 • enerjiyi geri kazanmak
 • kas dokusunu onarmak
 • beynin yeni bilgileri işlemesine müsaade vermek

Ayrıca beden gereğince uyumadığında ne olduğunu da biliyoruz. Uyku yoksunluğu, aşağıdakileri yapma yeteneğinizi bozmak da dahil olmak üzere bir dizi zihinsel ve fizikî sıkıntıya neden olabilir:

 • düşünme yetisi
 • odaklanma
 • tepki
 • duyguları denetim etmek

Bu, işyerinde ve konutta önemli problemlere neden olabilir. Kronik uyku yoksunluğunun diyabet , kardiyovasküler hastalık, obezite ve depresyon üzere önemli sıhhat sıkıntıları riskini artırdığı gösterilmiştir . Ayrıyeten bağışıklık sisteminizi de etkileyerek bedeninizin enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşma yeteneğini azaltır.​​​​​​​

NE KADAR UYKUYA GEREKSİNİMİMİZ VAR?

Uyku alışkanlıklarımız ve uyku ihtiyaçlarımız yaşlandıkça değişir. Ulusal Uyku Vakfı’nın tavsiyelerine nazaran, aşağıda listelenen uyku ölçülerini almayı hedeflemelisiniz:

Daha küçük çocukların uyku muhtaçlıkları daha da fazladır. Birçok çocuk şekerleme yardımıyla uyku maksatlarına ulaşacaktır. Kimi faktörler ne kadar uykuya gereksiniminiz olacağını tesirler. Genetik, ne kadar uyuduğunuzu belirleyebilir. Genleriniz, uyku yoksunluğuna ne kadar uygun reaksiyon verdiğinizde de rol oynayabilir.

UYKU İPUÇLARI VE PÜF NOKTALARI

Sağlıklı uyku, bedeninizi (ve beyninizi) daha uygun, daha uzun ve daha fazla onarıcı aksama mühletine sahip olmak için kandırmaya başlayabilir. İşte uyku kalitesini ve uyku mühletini artırmak için birkaç fikir:

– Bir Uyku Rutini Oluşturun

Düzenli bir yatma saatine sahip olmak ve buna bağlı kalmak, bedeninizi daha uygun uyuması için eğitebilir. Hafta sonları, tatiller ve tatillerde bile bir programa bağlı kalın.

– Evcil Hayvanlarla Birlikte Uyumanız Uyku Bozukluğuna Neden Olabilir

Patili aile üyelerinizle uyumaya bayılıyor olabilirsiniz, fakat araştırmalar, hayvanlarının onlarla uyumasına müsaade veren evcil hayvan sahiplerinin daha fazla uyku bozukluğu yaşadıklarını ve daha düşük kaliteli uyku aldıklarını gösteriyor.

– Kafeini Bırakın

Sadece gündüz içseniz bile, uyarıcı gece gözlerinizin kapanmasını engelleyebilir. Kafein içeren yiyecek ve içecekleri öğlenden sonra tüketmeyin . Bu şunları içerir:

 • Çay
 • alkolsüz içecekler
 • çikolata

– ​​​​​​​Telefonunuzu Bırakın

Her türlü elektronik eşyayı yatmadan en az bir saat evvel kaldırın. Parlak ışıklar beyninizi uyarabilir ve bu da uykuyu zorlaştırabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.