Rusya son kaleyi aldı: Luhansk bölgesi büsbütün Rus denetiminde

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal teşebbüsünde 130 gün geride kalırken, Rus güçleri ataklarını ülkenin doğusunda ağırlaştırdı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun Luhansk Halk Cumhuriyeti birlikleriyle bir arada Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde bulunan Lısıçansk’ın denetimini ele geçirdiğini duyurdu. Geçen ay Lısıçansk’ın ikiz kenti olarak isimlendirilen stratejik Severodonetsk’te denetimi sağlayan Rus kuvvetleri, Moskova’nın savı teyit edilirse, Luhansk bölgesinin tamamında egemenlik sağlamış olacak. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise etraf köylerin Rusların eline geçtiğini lakin kent merkezinde çatışmaların sürdüğünü belirtiyor.

ŞİMDİ MAKSAT DONETSK

Kremlin’in bu muvaffakiyetin akabinde gözlerini Donetsk’e çevirmesi bekleniyor. Rus askerlerinin ayrılıkçı kuvvetlerle birlikte Donetsk bölgesinde yer alan Ukraynalıların denetimindeki Sloviansk ve Kramatorsk’a ilerleyerek; Luhansk ve Donetsk’ten oluşan Donbas’ta kesin bir zafer için akınlarını ağırlaştıracağı belirtiliyor. Uzmanlar, savaşta bilhassa son haftalarda ibrenin Rus tarafına döndüğüne işaret ediyor. Rus önder Vladimir Putin, Ukrayna’nın başşehri Kiev’de muvaffakiyet elde edemeyince gözünü Donbas’a çevirmişti. Ayrıyeten Kremlin’in kuklası durumundaki Luhansk ve Donetsk’teki ayrılıkçı başkanlar, mümkün bir referandum ile Rusya’ya bağlanabileceklerini lisana getiriyor.

Olena Kurilo

Hayatını Ukraynalı göçmenlere adadı

Rusya’nın füze akınında yaralanan Olena Kurilo, savaşın sembolü olmuştu. Kurilo, Polonya’da üç ay süren tedavisinin akabinde öğretmenliğe geri dönerek, Ukraynalı mülteciler için istekli sanat dersleri vermeye başladı.

Olena Kurilon

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.