Rusya 100 yıl sonra temerrüde düştü

Rusya Federasyonu 100 yıldan uzun bir mühlet sonra birinci defa borçlarını belirlenen vakitte ödeyemedi.

Moskova hükümetinin 27 Mayıs tarihli iki eurobond ödemesi bulunuyordu. Bu borçlar ödenmeyince 30 günlük ek mühlet tanındı. Lakin ödeme formülleri engellenen Rusya 100 milyon dolarlık parayı ödeyemedi.

Alacaklılar bu borçların temerrüde düştüğünü ilan etti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise gereğince fonlarını olduğunu söyleyerek yaşanan durumu “komedi” olarak nitelendirdi.

Siluanov daha evvel alacaklı tahvil sahiplerine döviz ve ruble hesabı açmalarını söylemişti. Bu formülle Moskova, ABD yaptırımlarının etrafından dolaşmayı umuyordu.

Ukrayna’ya saldıran Rusya ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere birçok yaptırıma maruz kaldı. ABD, Moskova hükümetine ABD’li tahvil sahiplerine ödeme yapabilmesi için istisnai bir müsaade vermişti. Mayıs ayından itibaren bu istisnai müsaadenin uzatılmayacağı duyuruldu.

Rusya geçen ay temerrüde düşmenin eşiğine gelmişti.

TEMERRÜDE DÜŞMEK NE DEMEKTİR?

Temerrüde düşmek; borcun hiç ödenmeyecek vaziyette olunması yahut iflas edilmesi manasına gelmemektedir. Temerrüde düşmek, vaktinde ödeyememek manasına gelir. Temerrüde düşmek, genel olarak borcun vaktinde ödenmesi- ödenmemesi hali ismine söylenmekle bir arada bu vaziyet borçlu kişinin ve alacaklının temerrüdü formunda iki çeşitlidir;

Borçlu kişinin yapması gereken ödemeyi vaktinde yapmaması temerrüde düşer. Buna karşılık olarak ödemeyi alan taraf kelam konusu ödemenin karşılığında yapılması gereken sorumluluğu yerine getirmez yahut ifa edilmiş olan ödemeyi kabul etmezse temerrüde düşmüş olur.

Güney Asya ülkesi Sri Lanka mayıs ayında temerrüde düşmüştü. Hükümet 78 milyon dolarlık borcunu 30 günlük ek mühletin akabinde ödemeyeceğini açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.