RTÜK, Fox TV’nin programındaki maskelere ‘satanizm’ incelemesi başlattı

Fox TV’de yayımlanan “Maske Kimsin Sen?” adlı yarışma programı RTÜK’e şikayet edildi. Giyilen kostümler nedeniyle programda “pagan ve satanist ritüellerin” sergilendiği iddia edildi. Sosyal medyada program aleyhine hastagler açıldı. RTÜK aleyteki kampanya sonucu inceleme başlattı.

“Masked Singer” olarak bazı ülkelerde yayınlanan yarışmayı Türkiye’de yapmaya başlayan Fox TV tartışmalara neden oldu.  Türkiye versiyonuyla “Maske Kimsin Sen?” ismi verilen ve ünlü isimlerin çıktığı yarışma programında kullanılan materyaller ve ekrana getirilen görseller tartışma yarattı. Programın orijinali Güney Kore’de çekilirken, Fox TV’de yayımlanan yarışma programı ise ABD yapımı.

SATANİZM SERGİLENDİ İDDİASI

Ayrıca, söz konusu programa, bazı gazete ve medya kuruluşları da tepki gösterdi. İktidara yakın medya organları programda, “pagan ve satanist ritüellerin” sergilendiğini öne sürdü.

Sosyal medyada da #FoxHaddiniBil etiketiyle açılan hastage yaklaşık on bine yakın mesaj atıldı. Mesajlarda RTÜK’e seslenilirken, yine pagan ve satanist iddiaları dile getirildi. Bazı kullanıcılar ise bunun bir yarışma olduğu lince gerek olmadığını ifade etti.

RTÜK’TEN İNCELEME

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, FOX TV’de yayınlanan ‘Maske Kimsin Sen’ isimli programa ‘çocukların korunması özelinde’ inceleme başlatılacağını duyurdu. Uslu, “Evet, ilgili program özellikle çocukların korunması özelinde ilgili kanalın denetiminden sorumlu uzman arkadaşlarımız tarafından titizlikle yarın incelemeye alınacaktır” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.