‘Palalı Sabri’nin 200 yıla kadar mahpusu istendi

Gezi parkı olaylarında göstericilere pala ile saldıran ve ‘Palalı Sabri’ ismiyle tanınan Sabri Çelebi’nin, kurduğu cürüm örgütüyle yabancı asıllı bayanları gece kulüplerinde çalıştırdığı ve fuhuşa zorladığı tezine ait yürütülen soruşturma tamamlandı. Çelebi’nin 200 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi.

Gezi parkı olayları sırasında göstericilere elindeki palayla saldıran ve ‘Palalı Sabri’ lakabıyla tanınan Sabri Çelebi’nin kurduğu hata örgütüyle yabancı asıllı bayanları gece kulüplerinde çalıştırdığı ve fuhuşa zorladığı savıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisince hazırlanan iddianamede, yabancı asıllı 8 bayan mağdur olarak, ortalarında firari kuşkulu Sabri Çelebi’nin de bulunduğu 5’i tutuklu 3’ü tutuksuz 2’si firari 10 kişi kuşkulu sıfatıyla yer aldı.

PASAPORTLARINA EL KOYUP ZORLA KİLİT ALTINDA TUTMUŞLAR

Hazırlanan iddianamede, Göçmen Kaçakçılığıyla Gayret ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü görevlilerince, ‘Palalı Sabri’ lakaplı Sabri Çelebi liderliğindeki hata örgütünün, Beşiktaş ve Beyoğlu ilçelerindeki gece kulüplerinde yabancı asıllı bayanları zorla çalıştırdıkları, bayanların pasaportlarına el koyarak bir yerleşkede zorla tuttukları, buradan özel araçlarla gece kulüplerine götürdükleri ve para karşılığında cinsel bağlantıya zorladıklarına dair bilgiler elde edildiği kaydedildi.

İddianamede, cürüm örgütünün başkanının kuşkulu Sabri Çelebi olduğu, şüpheliler Mehmet Emin Çelebi ile Müslüm Çelebi’nin örgüt yöneticileri oldukları, şüpheliler Hüseyin Çelebi, Vedat Özyağ, Kenan Toprak, İlknur Akçıoğlu, Engin Aytekin, Mehmet Sevimli Ateş ve Mahmut İlter’in örgüt üyeleri oldukları ve örgütlü halde üzerlerine atılı hataları işledikleri vurgulandı.

Şüpheli Sabri Çelebi’nin çeşitli kabahatlerden hakkında 15 başka yakalama buyruğunun bulunduğunun belirtildiği iddianamede, şüphelinin Beyoğlu’nda bulunan bir kuaförün sahibi olduğu, bu kuaförün bulunduğu binanın üst katı ile bu yer altındaki bir iş yerinin bulunduğu binanın üst katındaki yerleşkelerin apart olarak dizayn ettirildiği, gece kulüplerinde zorla çalıştırılan bayanların ise burada kilit altında zorla tutuldukları ve gece vakitlerinde VİP diye isimlendirilen araçlarla gece kulüplerine sevk edildikleri aktarıldı.

TÜRK VATANDAŞLARI KULÜBE ALINMAMIŞ

Hazırlanan iddianamede, bahse husus gece kulüplerinin özel dizayn edildiği, kamera sistemlerinin kapalı devre sistem olarak görevlilerince izleme altında tutulduğu, işletmelere gelen müşterilerin tamamına yakınının yabancı asıllı turistler olduğu ve Türk vatandaşlarının bu gece kulüplerine alınmadığı da belirtildi.

Şüpheli Sabri Çelebi’nin pek çok hata kaydı olduğu ve hakkında çıkan yakalama buyruklarından ötürü yurtdışına kaçtığının aktarıldığı iddianamede, örgütün yabancı asıllı bayanlarını esaret altına alarak insan ticaretinin ögesi olan ‘zorla çalıştırma’ usulünü seçtikleri, yabancı asıllı şahıslardan haksız çıkar sağladıkları ve bu haksız çıkara yönelik hareketlerini örgüt yapısı içerisinde yürüttüklerinin belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, örgütün insan ticareti hareketinde, çoklukla Fas asıllı bayanların pasaportlarının ellerinden alınarak esarete tabi tutulup örgüte ilişkin pansiyonlarda alıkonuldukları, telefon üzere imkanların ellerinden alındığı, bayanların pansiyonlardan alınarak zorla gece kulüplerine sevk edildikleri, bu gece kulüplerinin müşterilerinin çoklukla Arap asıllı turistler olduğu ve bayanların bu müşterilerle cinsel birlikteliğe tabi tutuldukları söz edildi.

MAĞDURLARIN ÜZERİNDEN BÜYÜK PARALAR KAZANDI

Mağdurlardan H.E.’nin tabirine yer verilen iddianamede, müştekinin 23 Kasım 2021’de Fas’tan Türkiye’ye turizm maksatlı geldiğini, geldikten birkaç gün sonra arkadaşlarıyla birlikte müşteri olarak bir gece kulübüne gittiğini, buranın işvereni olarak kuşkulu Mehmet Çelebi ile tanıştığını, kendisine bar kısmında çalışmayı teklif ettiğini ve kabul ettiğini, daha sonra ise şüphelinin kendisine konsomatris olarak çalışacağını söylediğini belirttiği kaydedildi.

Müştekinin sözünde bu teklifi başta kabul etmediğini, zorla pasaportunu aldığından ötürü kabul etmek zorunda kaldığını, kendisi üzere yakalanan mağdurları zorla zorla yere gelen müşterilerin masalarına göndererek kendilerinin üzerinden büyük paralar kazandığını ve bazen müşterilerle para karşılığında fuhuş yapmaya zorladığını söylediği aktarıldı.

200 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Hazırlanan iddianamede şüpheliler Sabri Çelebi, Mehmet Emin Çelebi ve Müslüm Çelebi’nin ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhuşa teşvik etme yahut yaptırma yahut aracılık etme yahut yer temin etme’ cürümlerinden toplamda 104 yıldan 200 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamede, 6 kuşkulu hakkında ise ‘suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte üye olma’, ‘insan ticareti yapma’ ve ‘bir kimseyi fuhuşa teşvik etme yahut yaptırma yahut aracılık etme yahut yer temin etme’ cürümlerinden toplamda 102 yıldan 196 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

İddianamede ayrıyeten, kuşkulu İlknur Akcıoğlu’nun ise ‘suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma’ hatasından 2 yıldan 4 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.