Nvidia Ada Lovelace mimarisi sızdırıldı Performansıyla dikkat çeken ve adını ilk bilgisayar programcısından alan Nvidia Ada Lovelace mimarisi…

Nvidia, yeni nesil mimarisinin adını belirlerken ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen Ada Lovelace’ten ilham aldı.

Yeni nesil mimarinin AD102 model numarasına sahip olacağı belirtiliyor. Daha yüksek performans sağlamak için daha küçük işlem düğümü (process node) ile karşımıza çıkan mimari, bu sayede daha fazla transistöre sahip olabilecek.

Sızdırılan bilgiler arasında yeni mimarinin 64 TFLOP olacağı da yer alıyor. 34 TFLOP ile karşımıza çıkan RTX 3080 modelinden yaklaşık 2 kat, Microsoft Xbox Series X oyun konsolundan ise 5 kat daha fazla TFLOP değerine sahip olan mimari, yüksek performansıyla dikkat çekiyor.

7nm teknolojisi kullanan AMD karşısında rekabeti artırabilmek için Nvidia’nın 5nm teknolojisine geçiş yapacağı iddia ediliyor. Ada Lovelace mimarisi ile birlikte yeni nesil ekran kartlarının 18.432 CUDA çekirdeği ile geleceği söylentiler arasında yer alıyor. RTX 3090 modelinin 10.496 CUDA çekirdeğine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda yeni nesil mimarinin devrim niteliğinde özellikler ile karşımıza çıkacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir