NASA radyasyona karşı koruyucu bir yelek test ediyor NASA, Mars projesinde kullanmak için astronotlara yeni bir koruyucu yelek geliştiriyor. Astronotların…

İsrail şirketi StemRad tarafından Lockheed Martin için tasarlanan AstroRad yeleği, müdahale ekiplerini radyasyondan korumak için üretildi. NASA ise astronotlarını korumak için yeleği test etmek istedi. Test için geçtiğimiz yıl Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir numune gönderildi.

Yelek üreticisi StemRad’ın kurucu ortağı ve CEO’su Oren Milstein, “Astronotların geliştirdiğimiz yeleği mümkün olduğunca uzun süre acı veya rahatsızlık hissetmeden takıp takamayacağını görmeye çalışıyoruz. Birkaç astronot, 8 saatten fazla olmamak kaydıyla uyurken yeleği giyecek” dedi.

Normal şartlarda NASA, koruyucu yelek yerine astronotlara radyasyon kalkanı giydiriyordu. Bu kalkan ağır ve kalın olduğu için giyimi epey zorlaştırıyor. Ancak, yeni geliştirilen yelek esnek polietilenden üretiliyor ve bedene göre özel olarak tasarlanabiliyor. Leğen kemiğinden boyuna kadar vücudu kaplayan yelek, birincil organları daha etkili bir şekilde koruyor.

NASA, yeni yelek ile astronotları güvenli bir şekilde daha uzun süre uzayda tutmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir