Mutasyona uğramış koronavirüs ABD’ye sıçradı İlk kez İngiltere’de görülen ve dünyayı alarma geçiren mutasyona uğramış COVID-19 tüm önlemlere rağmen…

COVID-19’un mutasyona uğradığının duyurulmasının ardından pek çok ülke yeni önlemler almıştı. Türkiye de İngiltere’den yapılacak uçuşların iptal edilmesine karar vermişti. Önlemlere rağmen yeni virüs kısa sürede kıtalararası geçiş yapmayı başardı. ABD’deki ilk vaka ise Colorado’da görüldü. 20’li yaşlarda olan erkek hasta ülkedeki ilk mutasyona uğramış virüse yakalanan kişi oldu.

Colorado’da Denver’in Elbert bölgesindeki bu ilk vaka eyalet valisi tarafından da doğrulandı. Associated Press‘in haberinde açıklamasına yer verdiği Colorado Valisi Jared Polis şunları söyledi:

”Bu yeni COVID-19 varyantı hakkında bilmediğimiz çok şey bulunuyor. Ancak Birleşik Krallık’taki bilim insanları dünyayı bu virüsün önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğu konusunda uyarıyor. Colorado’nun sağlığı ve güvenliği bizim en önemli önceliğimizdir ve bu vakanın yanı sıra tüm COVID-19 göstergelerini çok yakından izleyeceğiz.”

Söz konusu hastanın yakın zamanda bir seyahat geçmişinin olmadığını aktaran yetkililerin, yakın temaslı kişileri tespit edip onların başka kişilere virüsü bulaştırmaması için çalıştığı bildirildi. İlk vakanın İngiltere’de görüldüğü mutasyona uğramış virüs şu anda 17 ülkede karşımıza çıktı. Bir çok ülkeden İngiltere’ye seyahat yasağı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir