MetroPOLL Araştırma son anketi yayımladı: AKP ve MHP seçmeni de Diyanet’in açıklamasına katılmıyor

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Ağustos ayı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 13-17 Ağustos tarihleri ortasında 28 vilayette 1717 kişi ile gerçekleştirilen ankette, yurttaşlara, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Piyasada fiyatları belirleyen Allah’tır’ görüşünü ciddiye alıyor musunuz?'” sorusu yöneltildi.

Buna nazaran, yurttaşların yüzde 10,1 “Evet” derken yüzde 85’i “Hayır” cevabını verdi. Fikrim yok/ yanıt yok diyenlerin oranı ise 4.9 oldu.

“Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna nazaran dağılımda ise AKP seçmenin yüzde 69,1’i “Hayır” dedi. “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 22,5 oldu. MHP seçmenin yüzde 15,1’i “Evet” cevabını verirken yüzde 81,5’i “Hayır” dedi. 

MetroPOLL Araştırma kurucusu Özer Sencar toplumsal medya hesabı Twitter’dan anketin sonucunu,“Piyasadaki fiyatları Allah belirlemez. Piyasa koşulları ve insanlan/kurumlar belirler. Bu açıklamalarla  yaşanan ekonomik krizin sorumlusu iktidar değildir denmeye çalışılıyor. Seçmenlerin yüzde 85’i de bu açıklamayı ciddiye almıyor” biçiminde kıymetlendirdi.

İşte o anket:

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.