Mersin’de ormanlık alanlara girişler 31 Ağustos’a kadar yasaklandı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan imzasıyla yayınlanan valilik kararıyla havaların ısınmasıyla ormanlık alanlarda çıkabilecek yangınların artabileceğinden ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı bildirildi. Valilikten yapılan duyuruda, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava iddia raporlarıyla bölgede mevsimsel sıcaklık kıymetlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek fevkalâde hava halleri nedeniyle Mersin vilayet genelinde orman yangınlarının artabileceği belirtilerek, ormanları yangına karşı korumak emeliyle bu kararın alındığı tabir edildi.

Orman yangınlarıyla uğraş çerçevesinde Mersin ili sonları içerisindeki ormanlık alanlara girişlerin 31 Ağustos tarihine kadar yasaklandığı kaydedilerek, şu sözlere yer verildi:

“Mersin vilayet sonları içerisinde tüm ormanlık alanlara yetkililerden diğerinin girmesi katiyetle yasaktır. Bu ormanlar etrafında ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaktır. Orman Yasasının 31. ve 32. unsurları çerçevesinde olan köyler/mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen kısımların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır. Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı önleyici bütün önlemleri eksiksiz alacaklardır. Güç nakil sınırlarının üretim ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TEDAŞ ve TEİAŞ) sınırların bilhassa ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü önlemi alarak gerektiğinde güç kesintisi uygulayacaklardır. Tüm belediyelerimiz orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları etrafında müdafaa bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır. İlçe kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü uyumunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan kontrol takımları, aktif bir biçimde nezaret ve kontrol yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın buyruğuyla tüm kamu ve özel dal imkanları kullanılarak yangına karşı tesirli müdahale edilmesi sağlanacaktır. Bu karar Mersin ili hudutları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır. Belirtilen karar ve tedbirlere karşıt hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve isimli süreç yapılacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.