MediaTek liderliği ele geçirdi, işlemci rekabeti kızıştı Tayvanlı işlemci üreticisi MediaTek, yeni yıla girerken mobil işlemci pazar payı liderliğini Qualcomm…

Araştırma şirketi Counterpoint’in raporuna göre, mobil işlemci pazarındaki liderlik tacı el değiştirmiş durumda. Counterpoint’in verileri, 2020 yılının 3. çeyreğinde 100 milyondan fazla MediaTek işlemcili akıllı telefonun satıldığını gösteriyor. Qualcomm liderliğini 5G pazarında korusa da MediaTek, özellikle düşük fiyatlı akıllı telefonların satışı sayesinde liderliği ele geçirdi.

Counterpoint’in raporu, MediaTek’in açıkladığı kazanç raporuna bazı içerikler ekledi. Bu rapora göre Mediatek, 97.275 milyon NT (şirketlerin kazancını ölçen ve dolara karşılık gelen para birimi) dolarlık gelir bildirdi. Bu tabloya göre MediaTek, kazancını bir önceki çeyreğe göre yüzde 50 artırdı. Şirketin 2020 yılında büyümesine etki eden en büyük faktör ise Çin, Latin Amerika ve Hindistan’da satılan 100-250 dolar fiyat bandındaki akıllı telefonlar oldu. Böylece MediaTek yüzde 31’lik işlemci pazar payı ile liderliği ele geçirirken, Qualcomm ise yüzde 29’a geriledi.

MediaTek’in büyümesine neden olan etkenlerden birisi de Kirin işlemciler oldu. ABD ile arası gerilen Huawei’den oluşan pazar boşluğu, MediaTek tarafından iyi değerlendirildi.

MediaTek en fazla deniz aşırı ülkelerde pay sahibi olurken, ABD pazarında da yol kat etti. Ancak, Qualcomm‘un ezici üstünlüğü ABD pazarında halen devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir