Madrid’deki 4’lü tepe sona erdi! Stoltenberg’den kritik ihtar ve Türkiye’ye teşekkür

Merakla beklenen 4’lü doruktan dikkat çeken kareler geldi!

Son dakika haberi… İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in 4’lü görüşmesi sona erdi. Yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrası açıklama yapılmadı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in mesken sahipliğinde basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren görüşme sonrası açıklama yapılmadı.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Lideri Hakan Fidan da hazır bulundu.

STOLTENBERG’TEN YENİ KATILACAK ÜLKELERE UYARI

4’lü tepe öncesi konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Erdoğan ile bugünkü dörtlü görüşmede ilerleme kaydetmeyi umuyoruz. NATO’ya yeni katılacak ülkeler tüm müttefiklerin güvenliğini dikkate almak zorunda.” ifadelerini kullandı.

‘TAHIL KRİZİ’ AÇIKLAMASI

Ayrıca Stoltenberg, Rusya Ukrayna savaşı sonrası tüm dünyada tesirini gösteren tahıl kriziyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin gayretlerinden ötürü müteşşekkirim” dedi.

TÜRKİYE NEDEN İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKIYOR?

Öte yandan Türkiye, 1952’den bu yana üye olduğu NATO’nun açık kapı siyasetini destekleyen bir tavır izliyor. Soğuk Savaş sonrası periyotta 1999 ve 2004’de eski Sovyet bloku ülkelerinin ittifaka katılmasını da destekledi.

İsveç ve Finlandiya’nın iştirakine itirazının nedeni ise bu iki İskandinav ülkesinin, “Türkiye’nin terörle gayretine dayanak vermemesi” ve PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG’ye dayanak vermeleri oluşturuyor.

Türkiye hem İsveç hem de Finlandiya’nın PKK üyelerine mesken sahipliği yaptığını savunuyor. Bilhassa İsveç’in YPG’ye askeri ekipman ve mali takviye sağladığını söyleyerek rahatsızlığını söz eden Türkiye, bu ülkeden yargılamak için talep ettiği 21, Finlandiya’dan talep ettiği 12 kişinin iade edilmemesini de gündemde tutuyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.