Lisanslı depo fiyat tarifesi, ÜFE ve TÜFE’ye nazaran güncellenecek

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan “Tarım Eserleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, lisanslı depoculuk sistemine ait iş ve süreçlerin daha süratli ve kolay halde sonuçlandırılmasına yönelik değişikliklere gidildi.

Buna nazaran, lisanslı depo fiyat tarifesinin her yıl tüketici fiyat endeksi ile üretici fiyat endeksinin ortalaması oranında güncellenmesi sağlandı. Bakanlığa, bu oranı yarısına kadar azaltma yetkisi verildi.

TÜM LİSANSLİ DEPO İŞLETMELERİNCE UYGULANACAK

Lisanslı depo fire tarifesi, tüm lisanslı depo işletmelerince tekdüze olarak uygulanmak üzere, bakanlıkça belirlenecek. Tarifeyle belirlenecek fire, eserin satışı esnasında satış bedeli üzerinden yahut teslimi sırasında eser ölçüsü üzerinden kesilecek.

Lisanslı depo işletmelerinin “Lisanslı Depoculuk Tazmin Fonu”na vermesi gereken teminatlara ait olarak bakanlıkça teminat tarifesi belirlenecek ve teminatlar bu tarife üzerinden hesaplanacak.

 

Öte yandan, hububat, baklagiller, yağlı tohumlar, fındık, pamuk, zeytin, kuru kayısı ve Antep fıstığı üzere sağlam tarım eserlerinin tahlil edilerek çağdaş depolarda depolandığı lisanslı depoculuk sisteminde, lisanslı depo sayısı 158’e ve lisanslı depo kapasitesi 8,3 milyon tona ulaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.