‘Kıbrıs, umudu Türklerle dayanışma içinde yaşayacağı bir ada’

48 yıl evvel hayalet kent Maraş’tan ayrılmak zorunda kalan Maraş’ın en büyük oteller zincirinin sahibi “Lordos Ailesi”nin varisi Andreas Lordos, kıssasını Cumhuriyet’e anlattı.

Andreas, 46 yıl boyunca doğduğu meskene; Golden Mariana isimli birinci aile oteline ve çocukluk arkadaşlarıyla birlikte yüzdüğü dairesinin önündeki denize hasret yaşadı.

Lordos’ın “Kapalı Maraş” kapılarını açıp en azından bir kısmı açıldıktan sonra hatırlamakta zorlandığı çocukluk anıları yine gözünde canlandı.

Andreas’tan çocukluğuna ait fotoğrafları istediğimde hüzün dolu bakışlarıyla kelama giriyor, “Sadece birkaç gün içinde; doğduğum, kıyısında yüzdüğüm topraklarımızı terk etmek zorunda kalmışız. Çocukluğumun o kısmı karanlık. Ne bir hatıra, ne de anımsayabildiğim bir anı…”

Andreas Lordos, hayalet kent Maraş’a, 1974’te meskenini terk etmek durumunda kalan birkaç bin çocuktan yalnızca birisi…

Lordos geleceğe umutla bakmaktan hiç vazgeçmedi ve “Fırsatınız olsa geri döner miydiniz?” soruma, “Elbette geleceğim” karşılığını veriyor…

Lordos, bir gün Maraş’a dönme umudunu hiç kaybetmedi ve Kıbrıslı Türklerle bir ortada dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir ada yaratmak için daima efor gösteriyor.

8 OTELİN SAHİBİYDİ

Maraş’ın kapalı olmadığı devirde, çağının beğenilen turizm başşehri olduğu vakitlerde büyük ve geniş bir aile olan Lordos ailesi en büyük otel zincirine sahipti. Lordos Ailesi, Kıbrıs’ın her iki yakasının da en esaslı ailelerinden… Hem Kuzey’de hem de Güney’de sevilen ve hürmet duyulan bir aile olan Lordoslar Kapalı Maraş’ı tıpkı vakitte adada ileriye dönük olumlu bir yolun anahtarı olarak gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.