İthal edilen lityum iyon pili bor madeniyle üretmeyi başardı

Eskişehir Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı’nda geçen yıl kurulan Tayko Pil Üretim AŞ tarafından geliştirilen geri dönüştürülebilir ve olağan pillerden yüzde 20 daha verimli lityum iyon pil, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’de sergileniyor.

Tayfun Koçak, bilgisayar, kol saati, araba anahtarı üzere pek çok alanda kullanılabilen 3 voltluk CR-2032 sınıfı lityum iyon pil ürettiklerini söyledi.

Bor katkısı münasebetiyle olağan pillere nazaran yüzde 20 daha uzun ömürlü olan pilin birebir vakitte içindeki bağlayıcı bitki özü nedeniyle çevreci olduğuna işaret eden Koçak, “Bizim teknolojimiz, içinde bor katkısı kullanarak kapasitenin artırılması, çevreci, organik materyaller kullanılarak hem kapasiteyi artırmak hem maliyetleri düşürmek hem de çevreci bir pil üretmektir” dedi.

Dünyadaki pil üreticilerini takip ettiklerini, üretilen pillerin içindeki materyallere kimyasal tahlil yaptıklarını anlatan Koçak, şöyle devam etti:

“Bu pil kümesinde çevreci tek pil firması biziz. Pilin içindeki materyallerin daha çevreci olması hasebiyle bu pilleri geri dönüştürdüğümüzde tabiata ziyanı daha az. Zira bir bitkiden üretilen bağlayıcı kullanıyoruz. Yüksek lisans ve doktoram, lityum iyon piller üzerine. Geçen sene TÜBİTAK 1512 BIGG mükafatı kazandık. O sayede firmamızı kurduk. Bir yatırımcımız var. Çin’de doktoramı tamamlayıp üç ödül aldım. Türkiye’de Anadolu Üniversiteler Birliği Proje Pazarı mühendislik alanında birincilik ödülümüz var. Tıpkı vakitte İTÜ çekirdek firmasıyız. Seri üretime geçtikten sonra çok daha büyük pil kümesi olan 18650 pil kümesini üretmek istiyoruz. Küçük pili ürettiğinizde büyük pili de üretebiliyorsunuz. Yalnızca prosesler ve daha büyük makinelere gereksiniminiz var.”

BOR MADENİNİ YÜKSEK TEKNOLOJİDE KULLANMAMIZ GEREKİYOR

Koçak, pillerinde kullandıkları materyallerle piyasadaki pilleri karşılaştırdığını, çok âlâ sonuçlar elde ettiğini vurgulayarak, “50 santigrat derecede çok şiddetli şartlarda iki bin çevrim ömrüne sahip pil ispatını yaptım”diye konuştu.

Dünyanın en büyük bor kaynaklarının Türkiye’de olduğunu hatırlatan Koçak, şunları kaydetti:

“Bor madenini yüksek teknolojide kullanmamız gerekiyor. Aslında bu da bunun bir örneği. Yaklaşık iki sene evvel bu türlü bir fikir geldi. ‘Neden bor elementini katkılayarak kapasitesini arttırmayalım’ diye. Bunun üzerine doktora pozisyon olan yüksek voltajlı katot piller üzerine çalışmalara başladım. Yüzde 3-5 katkılayarak kristal yapısı daha sağlam ve daha uzun ömre sahip piller üretebiliyoruz. Lityum iyon pillerin neredeyse tamamı Asya ülkelerinden geliyor. Dünyadaki en büyük üreticiler Asya ülkeleri, yaklaşık yüzde 80’i. Türkiye yeni yeni başladı lityum iyon pillerin üretimine. Biz de bu firmalardan biriyiz. Türkiye’de yıllık yaklaşık 150 milyon dolarlık lityum iyon pil ithalatı var. Bu ithalatı yavaş yavaş azaltmayı hedefliyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.