İstanbul’un kaç günlük suyu kaldı? Barajlarda Su Seviyesi Ne Durumda?

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, geçtiğimiz ay “Bizim hesaplarımıza göre İstanbul’da 3 ay kadar daha su var” açıklamasında bulunmuştu. Beklenen yağışların gerçekleşmemesi sonucunda başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de son yılların en kurak günlerini yaşıyor. Sağanak yağışların devam edip etmeyeceği, barajlardaki doluluk oranları, Megakentte kaç günlük su kaldığı ise en çok merak edilenlerden biri oldu. 

İSTANBUL VE ANKARA’DA BARAJLARIN SEVİYESİ

Günde ortalama günde 2,8 milyon metreküp suyun tüketildiği İstanbul’da ise hafta sonu sağanak yağmurun yağmasıyla birlikte çok uzun bir aradan sonra ibre ilk defa yukarı doğru hareketlendi. Hafta sonu etkili olan sağanak yağmur İstanbul’a 8 günlük su kazandırarak rahat bir nefes aldı. Cuma günü yüzde 19.16 olan doluluk oranının bugün 21.13 seviyesine kadar çıkmasıyla birlikte İstanbullular kaç günlük su kaldığını araştırmaya başladı. 

MGM’DEN SEVİNDİREN HABER: YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), hafta sonu İstanbul’da etkili olan yağmurlu havanın hafta boyunca da devam edeceğinin müjdesini verdi. Barajların alarm verdiği kentte, içme suyu kaynaklarının yüzde 80’den fazlası boş durumda.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI BELLİ OLDU

İSTANBUL’DAKİ BARAJLAR VE DOLULUK ORANLARI

İstanbul’da 10 baraj bulunuyor, bunlar: Ömerli Barajı, Terkos Barajı, Darlık Barajı, Büyükçekmece Barajı, Alibey Barajı, Istrancalar Barajı, Sazlıdere Barajı, Kazandere Barajı, Elmalı Barajı ve Pabuçdere Barajı.

İSKİ tarafından 15 Aralık 2020 tarihinde yapılan açıklamaya göre İstanbul Barajlarının doluluk oranları şu şekilde:

Ömerli %48,80

Papuçdere %3,82

Sazlıdere %4,92

B.çekmece %25,50

Alibey %9,70

Terkos %36,79

Kazandere %0,66

Elmalı %2,26

Darlık %54,18

Istrancalar %1,94

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir