İstanbul Emniyet’ten Çıplak Arama İddialarına Cevap

Boğaziçi Üniversitesi önünde önceki günlerdeki gösterilerde pek çok şahıs yakalandı.

Gösterilerde yakalanan beş şahıs, kendilerine yakalama esnasında emniyet aracılığıyla çıplak arama yapıldı iddiasını öne sürdü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise hadiseler akabinde yakalanan 5 öğrenciye çıplak arama yapılması iddiasıyla alakalı açıklamada bulundu.

Kamera kayıtları paylaşılarak aramaların çok kısa süre içinde yapıldığı, bu zaman zarfında çıplak arama yapılamayacağı ifade edildi.

Güvenlik kamerası kayıtları ile iddiaları reddeden İstanbul Emniyeti Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

“4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi Giriş Kapısı önünde yapılan gösteriler sırasında 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet ve Polise Karşı Mukavemet gösterdiği tespit edilen şahıslara yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda 05-06/01/2021 tarihlerinde gerçekleştirilen iki ayrı operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, adli makamlarca ‘Adli Kontrol Kararı’ ile serbest bırakılmıştır.

Gözaltı sırasında yapılan işlemler ile ilgili olarak; E.G., Y.Ö., Z.A.Ç, Ö.Ö., H.R.S. isimli şahıslar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla ‘çıplak arama ve kötü muameleye maruz kalındığı’ iddialarında bulunulmuştur. Konuya ilişkin yapılan işlemlerin tetkiki ve yakalama/üst arama sırasındaki kamera kayıtları titizlikle incelenmiştir.

Görüntülerden de anlaşılacağı üzere bütün şahıslarda olduğu gibi iddialarda bulunan şahısların da üst aramaları çok kısa sürelerde tamamlanmıştır.

Bu kadar kısa süre içerisinde kıyafet çıkarılması ve tekrar giyilmesi kesinlikle mümkün değildir. İşlemler Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği 8. Maddesi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Nezarethane Talimatnamesi’nin 9. Maddesinde belirtilen hususlara uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunan şahıslar hakkında Adli makamlara suç duyurusunda bulunulacaktır.”

İLİşKİLİ HABERLER Boğaziçi Üniversitesi'ne Atanan Rektörden Açıklama

Boğaziçi Üniversitesi’ne Atanan Rektörden Açıklama

Boğaziçi'nin Kapısına Takılan Kelepçeye Yönelik Soruşturma!

Boğaziçi’nin Kapısına Takılan Kelepçeye Yönelik Soruşturma!

Bakan Soylu'dan Boğaziçi Üniversitesi Açıklaması

Bakan Soylu’dan Boğaziçi Üniversitesi Açıklaması

Boğaziçi'nde Kısıtlama Saatlerinde Sesli Eylem!

Boğaziçi’nde Kısıtlama Saatlerinde Sesli Eylem!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Boğaziçi Eylemlerine Yanıt!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Boğaziçi Eylemlerine Yanıt!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir