Intel B560 anakartlar için sevindiren RAM gelişmesi Orta sınıf anakartlarda AMD’nin politikasını takip eden Intel, nihayet B560 çipsetli anakartlar için…

2021 yılına yaklaşırken, Intel ve AMD işlemciler hakkında sızıntılar da gelmeye devam ediyor. 2021’in ilk çeyreğinde Rocket Lake-S işlemcilerini tanıtacak olan Intel, bu seri ile LGA 1200 soketine de veda edecek. Rocket Lake-S işlemcilerin ardından, yılın ikinci yarısında ise Alder Lake-S serisinin tanıtılması planlanıyor.

Kaynak

Rocket Lake işlemcilerin tanıtımına yaklaşılırken, işlemciler hakkında sızıntılar da gelmeye devam ediyor. i9-11900 işlemcisinin mühendislik örneği sızdırılırken, amiral gemisinin 8 çekirdek \ 16 izlek ile geleceği de kesinleşti. İşlemci henüz test aşamasında olduğu için gösterilen frekans değerleri ise gerçeği yansıtmıyor.

Intel tarafında en fazla sevindiren detay ise B560 çipsetli anakartlar için gelecek olan XMP desteği oldu. Normal şartlarda Intel, Z serisi anakartlar haricinde B ve H serisi anakartlarda XMP desteğine izin vermiyordu. Ancak AMD’nin B serisi anakartlarda yakaladığı başarı, Intel’in gözünden kaçmamış durumda.

i7-11700K mühendislik örneği

Geçtiğimiz yıllarda pek çok kullanıcı, RAM frekansını artıramadığı için i5 işlemcilerle birlikte Z serisi anakart almak zorunda kalmalarından yakınıyordu. Şimdi ise K işlemci almayan kullanıcılar, B serisi anakartlar ile i3, i5, i7 ve i9 işlemcileri bellek kesintisi yaşamadan kullanabilecek.

11. nesil Rocket Lake-S işlemcilerinin üretimine Ocak ayında başlanması beklenirken, bu işlemciler ile gelecek en büyük yeniliklerden birisi de PCIe 4.0 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir