IMF, ABD iktisadının büyüme iddialarını düşürdü

IMF’den yapılan açıklamada, ABD iktisadına ait 4. husus konsültasyonu kapsamındaki kontrolün öncü bulguları paylaşıldı.

ABD iktisadının yeni tip koronavirüs şokundan güçlü bir toparlanma kaydettiği belirtilen açıklamada, son derece esnek bir iktisadın avantajlarıyla birlikte gibisi görülmemiş siyaset teşvikinin olumlu tesirleri olduğu aktarıldı.

Açıklamada, tedarik zinciri mahzurlarının beklenenden daha kalıcı olduğuna işaret edilerek, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve Çin’in Covid-19 salgınına karşı aldığı karantina tedbirlerinin yeni kaygılara neden olduğu kaydedildi.

“RESESYONDAN KIL HİSSESİ KURTULMASINI BEKLİYORUZ”

Enflasyondaki geniş tabanlı artışın hem ABD hem de global iktisat için sistemik riskler oluşturan bir gerçeklik haline geldiği belirtilen açıklamada, on yıldan fazla müddettir maksadın altında seyreden enflasyonun akabinde artan güç fiyatları ve devam eden global arz kesintilerinin enflasyonda değerli bir hızlanmaya yol açtığı tabir edildi.

Açıklamada, bir resesyona neden olmadan fiyat ve fiyat artışını hızla yavaşlatmanın siyaset önceliği olması gerektiği vurgulandı.

IMF’nin açıklamasında, “ABD iktisadının 2022-2023’te yavaşlamasını lakin resesyondan kıl hissesi kurtulmasını bekliyoruz” değerlendirmesi yer aldı.

ABD iktisadının bu yıl yüzde 2.9 büyümesinin beklendiği belirtilen açıklamada, ülke ekonomisinin gelecek yıl yüzde 1.7, 2024’te 0.8, 2025’te yüzde 1.7 ve 2026’da yüzde 2.1 büyümesinin öngörüldüğü bildirildi.

IMF, nisanda yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, ABD iktisadının 2022’de yüzde 3.7 ve 2023’te yüzde 2.3 büyüyeceği kestiriminde bulunmuştu.

Enflasyon iddialarına de yer verilen açıklamada, ABD’de enflasyonun bu yıl yüzde 5.4, 2023’te yüzde 2, 2024’te yüzde 1.8, 2025’te yüzde 1.8 ve 2026’da yüzde 1.9 olmasının beklendiği aktarıldı.

“HIZLI TOPARLANMANIN İSTENMEYEN YAN TESİRLERİ OLDU”

IMF Lideri Kristalina Georgieva, ABD’nin 4. unsur konsültasyonuna ait düzenlenen basın toplantısında, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kovid-19 krizi sırasında ABD’de sağlanan gibisi görülmemiş mali ve mali takviyenin olumlu tesirlerine işaret eden Georgieva, bunların olumlu sonuçlarının global iktisattaki toparlanmayı da desteklediğine dikkati çekti.

Georgieva, “Ancak süratli toparlanmanın istenmeyen yan tesirleri oldu. En değerlisi, fiyat ve fiyat enflasyonunda kıymetli bir hızlanma oldu. Bu baskılar artık geniş tabanlı ve güç ile besin fiyatlarındaki artışların çok ötesine geçiyor.” dedi.

“POLİTİKA FAİZİ SEYRİNİN HAKİKAT SİYASET OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Georgieva, enflasyonla uğraşın ABD idaresinin birinci önceliği olduğunu belirterek, Yellen ve Powell ile yaptığı görüşmelerin enflasyonu düşürme taahhütleri konusunda hiçbir kuşkuya yer bırakmadığını aktardı.

Enflasyona karşı Fed’in çok daha sıkı bir siyaset duruşu izleme niyetinin sinyalini vererek reaksiyon verdiğini anımsatan Georgieva, “Fed’in işaret ettiği siyaset faizi seyrinin, federal fon oranını süratle yüzde 3.5 ila 4’e çıkarmanın, enflasyonu düşürmek için hakikat siyaset olduğuna inanıyoruz” dedi. Georgieva, Fed’in bilançosunu küçültme kararını da desteklediklerini kaydetti.

Fed Lideri Georgieva, “Fed’in enflasyonu düşürmede tesirli olacağından, bilgilere bağlı kalacağından ve şartlar değiştikçe siyasetin nereye gideceğini açıkça bildireceğinden eminiz. Bu yalnızca ABD için değil, dünya iktisadı için de önemli” diye konuştu.

“MEVCUT DURUMUN BELİRSİZLİĞİNİ KABUL ETMELİYİZ”

Amerikan iktisadında resesyon kaygılarına değinen Georgieva, “ABD’nin resesyondan kaçınması için dar bir alan olduğunun şuurundayız. Mevcut durumun belirsizliğini de kabul etmeliyiz” dedi.

Georgieva, iktisadın salgından toparlanmaya ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile Çin’deki karantina tedbirleri üzere kıymetli şokların ekonomiyi sarsmaya devam ettiğini anlattı.

ABD idaresinin istihdam yaratmaya, arzı artırmaya ve fakirleri desteklemeye yardımcı olacak vergi, harcama ve göçmenlik siyasetindeki değişiklikleri savunmaya devam etmesi gerektiğini düşündüklerini kaydeden Georgieva, idarenin siyaset amaçları ortasında düşük karbon iktisadına süratli bir geçişi kolaylaştıracak kıymetli siyasetlerin da yer aldığını ve bu kanunların bir an evvel onaylanmasını umduklarını söz etti.

Georgieva, görüşmeleri sırasında ABD’li yetkililerin açık, şeffaf ve kurallara dayalı bir memleketler arası ticaret sistemine olan bağlılıklarını bildirdiklerini belirterek, “Bu bağlamda, bilhassa enflasyonun yüksek olduğu ve tedarik zincirlerinin gergin olduğu bir devirde, son 5 yılda uygulamaya konan tarifelerin geri alınmasının açık faydalarını görebiliyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.