İmamoğlu: Dünyanın en fazla şikayet alan taksi sistemi bizde

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin Miras Ekipleri tarafından Fatih ve Beyoğlu ilçelerinde tarihi alanlarda yaptıkları restorasyon çalışmalarından bazılarını yerinde inceledi.

Yol üstünde karşılaştığı bir taksi şoförüyle de sohbet eden İmamoğlu, şunları söyledi:

“Senin plaka sahibin, senin gibi beyefendi bir esnaf bulmuş. Davet etmiş, sen de bu işi yapıyorsun. Bir de var ki plakanın sahibi belli değil, bilmem ne belli değil. Bir kontrol ediyoruz; bir yere kadar. Denetliyoruz; bir yere kadar. Bu işin düzenli bir zemine oturması lazım. Benim, sizin hakkınızı vermede nasıl ileri durduğumu herkes görüyor. Millet, size 3-5 kuruş zammı zor görürken, biz, ısrarla diyoruz ki; ‘Arkadaş, bu adamın tekeri dönmez.’ İşin bir boyutu bu ama esas boyutu şu: Bazı AVM’lerin önünde 100 dolar veren taksiye biniyor. Böyle bir kepazelik olur mu? Olmaz. Sen de burada iş bekliyorsun. O bakımdan, bu işin bir düzene, intizama kavuşması için mücadele ediyoruz. Desek ki; ‘Ben şimdi İBB adına taksi plakası satacağım.’ Düşünelim ki, o işin içinde bir rant var. Ben diyorum ki, ‘İBB, işletecek.’ Ne yapacağım? Senin gibi düzgün esnafları bulup, orada iş vereceğim. Başka bir şey yok ki.”

Taksici ve İmamoğlu arasında şu diyalog yaşandı:

“Taksici: Bizim meselemiz şu: Ben bu arabada çalışıyor muyum? Ben bu arabada çalışıp, aylığımı alayım. Kaç para kazanıyorsam onu vereyim. Benim de cebime para girsin.”

İmamoğlu: Dünyayı geziyoruz. Dünyanın en fazla şikâyet alan ve şehrine yakışmayan taksisi bizde. Senin mal sahibin, şu arabayı sana veriyorsa, olmaz yani. Plakası 3,5 milyon lira, taksi, içine binilmeyecek durumda. Düzelteceğiz, bütün bunları. “

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.