İddia: Rus istihbarat dosyası Trump dönemi sonrası kayboldu

Rusya’nın ABD’deki 2016 Başkanlık Seçimlerini tersine çevirmeye çalıştığı iddialarına temel oluşturan ‘çok gizli’ istihbarat bilgilerinin bulunduğu bir dosyanın Donald Trump’ın başkanlık döneminin bitmesinden birkaç gün sonra kaybolduğu iddia edildi.

Reuters’ın konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırarak aktardığına göre, Donald Trump, başkanlık dönemi bitmeden önce, 2016 seçimlerine Rusya’nın müdahil olduğu iddiasıyla ilgili belgelerin gizliliğini kaldırabilmek için CIA’den söz konusu dosyayı Beyaz Saray’a göndermesini istemişti. Dosyada ise ABD ve NATO müttefikleri tarafından Rusya ile ilgili toplanan ‘çok gizli’ istihbarat bilgileri yer alıyordu. Kaynak, dosyanın kaybolmasının ‘bilgi toplama yöntemlerinin ifşası’ anlamına gelebileceğini söyledi.

TRUMP, BELGELERİN GİZLİLİĞİNİ KALDIRMAYI PLANLIYORDU

2024 yılında yapılacak seçimlerde yeniden Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı olan Trump’ın kampanya ofisinden konuyla ilgili yorum talebine yanıt gelmedi.

ABD’nin Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi, Ocak 2017’de bir değerlendirme yayınlamış ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve hükümetinin, Demokrat rakibi Hillary Clinton karşısında Trump’ın ‘seçim şansına yardımcı olmak’ için bir dezenformasyon ve siber saldırı operasyonu yürüttüğü iddiasını dile getirmişti. Rusya ise iddiaları reddetmişti.

Ağustos ayında gazeteci John Solomon tarafından federal mahkemeye sunulan bir belgede, kayıp dosyanın yaklaşık 25,4 santimetre kalınlığında olduğu ifade edildi. Solomon, Donald Trump tarafından başkanlığı dönemindeki kayıtlara erişim için temsilci olarak atanmıştı. Mahkeme belgelerinde, eski Beyaz Saray genel sekreteri Mark Meadows’un kayıp dosya ile ilgilendiği ve Trump’ın gizliliğini kaldırmayı planladığı materyalin yayınlanması için Solomon’la birlikte bir strateji geliştirdiği belirtildi.

BELGELERLE İLGİLİ HABER YAPILACAKTI

Solomon’un federal mahkeme dosyasına göre, Trump görevden ayrılmadan önce Meadows Solomon’a Trump’ın dosyadaki ‘Çapraz Ateş Kasırga’ (Crossfire Hurricane) soruşturmasına ilişkin belgelerin gizliliğini kaldırmak istediğini söylemiş, Trump dönemi sona ermeden iki gün önce ise Trump ve Solomon belgelerin gizliliğinin kaldırıldığını Solomon’a bildirmişti. 19 Ocak’ta, Meadows Solomon’u yüzlerce gizliliği kaldırılmış belgeyi gözden geçirmek ve kamuoyuna açıklanmalarını konuşmak için Beyaz Saray’a çağırmıştı. Belgelerin birer kopyası konuyla ilgili bir haber hazırlamak isteyen Solomon’a da verilmişti.

Ardından, Solomon Beyaz Saray’dan bir telefon daha aldı, telefonda ek düzeltmeler için belgelerin geri getirilmesi isteniyordu. Mahkeme belgelerine göre, Meadows Solomon’a üzerinde düzeltme yapılmış dosyayı geri verme sözü vermişti ancak bu hiç gerçekleşmedi. Dosyanın o zamandan bu yana kayıp olduğu bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir